Ovogodišnje izdanje kina pod zvijezdama nudi besplatnu projekciju izvrsnog dokumentarnog filma “OVA ZEMLJA JE NAŠA ZEMLJA: BORBA ZA POVRAT ZAJEDNIČKIH DOBARA”
Udruga Zelena Istra, u suradnji s CosyMo Solar cinema i Pula Film Festivalom, vas i treću godinu zaredom poziva na drugačije filmsko iskustvo – gledanje filmova na solarni pogon pod okriljem ljetne noći. Ovogodišnje izdanje kina pod zvijezdama nudi besplatnu projekciju izvrsnog dokumentarnog filma “OVA ZEMLJA JE NAŠA ZEMLJA: BORBA ZA POVRAT ZAJEDNIČKIH DOBARA” (u originalu “This Land is Our Land: The Fight to Reclaim the Commons”) koji je dosad oduševio publiku širom svijeta.
Produkcija: Zaklada za obrazovanje medija (Media Education Foundation (MA, USA); Glavna uloga: David Bollier (više na http://bollier.org); Redatelji: Jeremy Earp i Sut Jhally; Scenaristi: David Bollier i Jeremy Earp; Producenti: Jeremy Earp i Andrew Killoy.
Prisvajanje odnosno privatizacija zajedničkih dobara u pravilu započinje od zemlje i prirode – šuma, mineralnih sirovina, voda i sl., na kojima korporacije zarađuju ogromne količine prihoda, a narod uvijek izvuče deblji kraj. Privatno preuzimanje onoga što je nekada pripadalo svima nama prikazuje se kao napredak za čovječanstvo. Ne privatizira se samo priroda, nego i kultura i znanje. Radijska i televizijska koncesija je nekad značila da koncesionari moraju zauzvrat javnosti pružiti točno određeni i veoma visoki postotak tzv. javno korisnog sadržaja. Bilo bi zanimljivo istražiti kakvi su ti postoci i što sve ulazi u domenu takvog sadržaja danas. Korporativno prisvajanje se infiltriralo i u najrašireniji medij današnjice – Internet, čija se otvorenost i demokratičnost iz korporativnog kuta ne gleda kao vrlina nego kao prijetnja. Zakoni o zaštiti autorskih prava uzeli su maha u svim sferama društva, sve u zaštitu korporativnog profita. Tako je npr. McDonalds zaštitio prefiks “Mc”, jedne novine htjele su zaštititi riječ “Glas” u nazivima novina. Da su današnji zakoni na snazi tada, djela pop umjetnika Andyja Warhola vjerojatno ne bi ni postojala. Isto vrijedi i za glazbu, u kojoj su mnogi žanrovi proizašli kao devijacije i obrade postojećih žanrova.
Argument koji protivnici zajedničkih dobara ističu je da su zajednička dobra neefikasna i da se radi o propalom modelu upravljanja resursima. Međutim, prava tragedija događa se kad tržište preuzme i privatizira zajednička dobra. Moguće je efikasno upravljati zajedničkim dobrima, sve je samo stvar organizacije i ljudskog kolektivnog napora.
Ovo su samo neke od tema koje su obrađene u ovom iznimnom dokumentarcu. Stoga pozivamo građane da svakako u četvrtak 19. srpnja 2012. godine s početkom u 21 sat zauzmu svoje mjesto pod zvijezdama u dvorištu Društvenog centra Rojc na besplatnoj kino projekciji uvrštenoj u službeni program 59. Pula Film Festivala. Projekciju filma financijski je podržala Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, u sklopu projekta “Novi izazovi zajedničkom zagovaranju za održivu prostornu politiku”.
Osim navedenog, posjetitelji će moći uživati i u projekcijama još nekolicine kratkih ekoloških filmova.
Solarno kino/kombi CosyMo originalno je bazirano u Nizozemskoj. Kombi posjeduje vlastiti solarni sustav koji napaja svu audio-vizualnu elektroničku opremu električnom energijom. Tijekom vožnje koristi ekološki prihvatljive izvore energije – električnu energiju, odnosno biogorivo. Ovo je prvi putujući europski filmski festival koji počiva na mobilnom (otvorenom) kinu u potpunosti napajanom solarnom energija. Solarno kino ima dovoljno energije za 8-satno prikazivanje filmova. Više o ovogodišnjem solarnom kinu možete pročitati na http://www.pulafilmfestival.hr/hr/index.php?p=list&group=129