Radionica “Živjeti različitosti” u Dnevnom boravku
29. siječnja 2015. od 12 do 15,30 sati u Dnevnom boravku DC-a Rojc održat će se radionica poz nazivom “Živjeti različitosti”. Radionicu će provoditi Humanitarna udruga OAZA koja je član mreže udomiteljskih udruga „FORUM ZA KVALITETNO UDOMITELJSTVO“ i koja ove godine sudjeluje u organizaciji radionica u sklopu Projekta „ Različito ih vidimo, jednako ih volimo „. Radionica nastoji sudionike navesti na promišljanje o vlastitim stavovima prema romskoj djeci i roditeljima te prepoznavanje njihovih vlastitih stereotipa i predrasuda. Kroz trosatne aktivnosti, sudionici će razumjeti što je osobni, a što grupni identitet, doći u kontakt s vlastitim identitetom te razumjeti važnost vidljivosti dječjeg identiteta. Sudionici će uvidjeti na koji način mogu podržati stvaranja pozitivne djetetove slike o sebi, razumjeti će što je kultura i što ju čini te na koji se način kulturna uvjerenja, vrijednosti i norme mogu razlikovati od uvjerenja, vrijednosti i normi kulture iz koje dolazi dijete te što moramo uzeti u obzir kako bi uvažili djetetove kulturne vrijednosti i norme.
Stereotipi, predrasude i stigmatizacija značajno smanjuju romskoj djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi prilike za odrastanjem u toplom i brižnom okruženju udomiteljske ili posvojiteljske obitelji. Zbog toga znatno veći broj romske djece u odnosu na djecu drugih nacionalnosti odrasta u institucionalnoj skrbi i to u većini zemalja u kojima žive Romi, pokazale su studije provedene u Europskoj uniji. Šanse za udomljavanjem i posvajanjem romske djece s teškoćama u razvoju još su manje, a zbog nemogućnosti bioloških obitelji da im pruže odgovarajuću skrb, ta djeca najčešće prve godine života provedu u ustanovi.
Kako bi romskoj djeci osigurali ostvarivanje prava na kvalitetnu obiteljsku skrb, Forum za kvalitetno udomiteljstvo i Ured UNICEF-a za Hrvatsku pokrenuli su projekt pod nazivom Razvoj udomiteljstva za djecu romske nacionalnosti.
Projekt uključuje edukaciju udomitelja i stručnjaka, razmjenu iskustava, individualni rad s udomiteljima te senzibilizaciju udomitelja, stručnjaka, ali i šire javnosti. Provest će se u trima županijama: Međimurskoj, Varaždinskoj i Istarskoj županiji, s ciljem da se djeca koja su ostala bez roditeljske skrbi zbrinu u motiviranim, osnaženim i kompetentnim udomiteljskim obiteljima. Postojeće udomiteljske obitelji projektom će se educirati i osnažiti da se lakše odluče za udomljavanje romske djece, a posebno će se poticati udomiteljstvo unutar romske zajednice kako bi se djeci osiguralo odrastanje u tradiciji i kulturi u kojoj su rođeni.
U tri županije trenutno 287 udomiteljskih obitelji brine o 478 djece, od čega 60 romske djece, dok je u cijeloj Hrvatskoj u udomiteljskim obiteljima smješteno oko 1800 djece, od čega 99 romske djece. Prema podacima centara za socijalni skrb, samo u ove tri županije trenutno postoji potreba za udomljavanjem 34 djece romske nacionalnosti. Projekt se provodi u suradnji s Ministarstvom socijalne politike i mladih, a iskustva i znanja prikupljena u ove tri županije pretočit će se u preporuke za unapređenje udomiteljstva za djecu romske nacionalne manjine na nacionalnoj razini.
U sklopu projekta organizirat će se i Nacionalni susret udomitelja iz cijele Hrvatske, kako bi se potencijalni udomitelji dodatno senzibilizirali za prava i potrebe romske djece u Hrvatskoj. Organizatori očekuju da će projektom educirati 205 udomiteljskih obitelji te da će u konačnici barem dvadesetak romske djece pronaći brižan i topao dom u nekima od njih, a u konačnici i bolje životne prilike. Sporazum o suradnji na ovom projektu danas su potpisale Mladenka Ravenski, predsjednica Foruma za kvalitetno udomiteljstvo i predstojnica UNICEF-ova ureda za Hrvatsku, Valentina Otmačić.
Voditelj projekta: Stana Vereš prof. Psihologije
Istarska županija odabrana je zbog toga što ima nastanjeni relativno veći broj Roma, te činjenice da u ljetnom razdoblju imaju veći priliv romskih obitelji na svoje područje čija djeca se zatiču u društveno neprihvatljivim aktivnostima (uglavnom prošnja) pa im često treba hitni i privremeni smještaj. U interesu je djece da budu smještena u udomiteljske obitelji dok traju prekršajni postupci protiv roditelja, pa je neophodno da se udomiteljske obitelji educiraju kako bi se u većem broju odlučile za prihvat romske djece. Uz to, centri za socijalnu skrb koji gravitiraju prema Istri konstantno imaju potrebe za udomljavanje romske djece pa je zbog toga potrebno povećati broj udomitelja koji će ih udomljavati, kako bi djeca ostala i dalje u blizini roditelja radi ostvarivanja kontakata sa biološkom obitelji.
1. Vrijeme održavanja projekta:
Projekt će se odžati u razdoblju od 01.09. 2014. godine do 28. 02. 2015. godine.
2. Ciljevi, svrha plan provedbe i rezultati:
– Djeca romske nacionalne manjine bez odgovarajuće roditeljske skrbi na području Međimurske, Varaždinske i Istarske županije zbrinjavaju se u motiviranim, osnaženim i kompetentnim udomiteljskim obiteljima
– Postojeće udomiteljske obitelji većinske populacije na području Međimurske, Varaždinske i Istarske županije su senzibilizirane, motivirane i educirane za prihvat romske djece u svoje obitelji.
– Postojeće udomiteljske obitelji romske nacionalnosti osnažene su i educirane u pružanju skrbi za romsku djecu
– Identificirane su nove udomiteljske obitelji romske nacionalne manjine u 3 županije i osposobljene za prihvat romske djece
– Predstavnici Romske zajednice u Međimurskoj, Varaždinskoj i Istarskoj županiji su upoznati s konceptom, svrhom i prednostima udomiteljstva za djecu romske nacionalne manjine, posebno u odnosu na smještaj djece u institucije socijalne skrbi.
– Stručnjaci i donositelji odluka u području socijalne skrbi u 3 županije, te na nacionalnoj razini, su dodatno senzibilizirani i educirani za osiguravanje udomiteljske skrbi djeci romske nacionalne manjine, pružanje podrške udomiteljima koji ih zbrinjavaju, te primjenu drugih mjera obiteljsko pravne zaštite u skrbi za djecu romske nacionalnosti
Strategija:
U svrhu realizacije navedenih ciljeva, primijenit će se kombinacija edukativno-senzibilizacijskih aktivnosti za udomitelje i stručnjake, uz kontinuirano praćenje stavova i potreba udomitelja, djece i stručnjaka na području 3 županije, te participativno generiranje preporuka.
Saznanja i iskustva prikupljena tijekom provedbe projekta poslužit će kao temelj za kreiranje preporuka i smjernica stručnjacima i donositeljima odluka na nacionalnoj razini, vezanih uz unapređenje udomiteljske skrbi za djecu romske nacionalne manjine. To uključuje i smjernice vezane uz potencijalni razvoj specijaliziranog udomiteljstva za djecu romske nacionalne manjine.
Aktivnosti:
1. Promocija udomiteljstva za djecu romske nacionalne manjine među postojećim udomiteljima
2. Edukacija postojećih udomiteljskih obitelji
3. Motiviranje, identifikacija i edukacija novih udomiteljskih obitelji unutar romskih zajednica
4. Individualni rad sa udomiteljima koji će pokazati interes za udomljavanje djece romske nacionalnosti
5. Senzibilizacija udomitelja, stručnjaka, donositelja odluka i šire javnosti
Sve navedene aktivnosti bit će temeljene na suradnji s: Centrom za socijalnu skrb Čakovec, Centrom za socijalnu skrb Varaždin i Ivanec i Centrom za socijalnu skrb Pula
Edukacija postojećih udomiteljskih obitelji
Edukacija udomiteljskih obitelji odvijat će se na dva načina: kroz radionice u suradnji s Otvorenim učilištem Korak po korak, te dodatna edukacija u organizaciji Foruma za kvalitetno udomiteljstvo, kao doprinos Foruma Projektu.
a) Edukacija u organizaciji Otvorenog učilišta Korak po korak, odvijat će se kroz jednodnevne radionice sa sljedećim temama:
1) Stavovi, predrasude i stereotipi – utjecaj na svakodnevni život, na odgoj djece i kontakte s roditeljima
2) Susret različitih kultura u mom domu
3) Stvaranje pozitivne djetetove slike o sebi.
Otvoreno učilište Korak po korak održat će ukupno 3 edukacije u Varaždinu, Čakovcu i Puli.
Broj sudionika na radionicima u Varaždinu i Čakovcu bit će 30, a u Puli 15 udomiteljskih obitelji. Očekuje se da će na taj način biti educirano 75 udomiteljskih obitelji, uključujući udomiteljske obitelji pripadnike većinskog stanovništva i pripadnike romske nacionalne manjine.
b) Edukacija udomiteljskih obitelji u organizaciji Foruma organizirat će se u Varaždinu i Ivancu te u Međimurskoj županiji zbog velikog broja romske populacije i specifičnosti udomiteljstva djece Roma na području Međimurja. U Puli se neće održati ova edukacija jer je tamo manji broj udomitelja koji će biti obuhvaćeni u edukaciju koji izvodi Otvoreno učilište Korak po korak.
Teme dodatne edukacije:
1.Specifičnosti udomiteljstva u Romskoj populacije iz perspektive CZSS
2. „Različiti u očima jednaki u srcu“- predrasude o romskoj populaciji – podrška udomljenoj djeci Romima i udomiteljima koji skrbe o djeci romske nacionalne manjine.
Edukacija se predviđa kroz 5 grupa po 20 sudionika u Varaždinu i Ivancu, te jedna grupa od 30 sudionika u Čakovcu te se očekuje da će na taj način biti educirano 130 udomiteljskih obitelji .
U okviru edukacije provest će se anketa PRIJE-POSLIJE o stavovima udomitelja vezanim za udomljavanje djece romske nacionalnosti.