Prijave za seminar u okviru projekta “Participativno budžetiranje – građani nadziru lokalni proračun”
Na seminaru “e-Participativni alati” upoznat ćete se s islandskim i njemačkim iskustvima primjene e-participatornih alata u jačanju demokracije i participativnom budžetiranju, ali i raspravljati o ostalim mogućnostima primjene novih tehnologija na povećanje transparentnosti javne uprave i financija. Seminar će se održati 15. i 16.4.2015. u Zagrebu, u hotelu International. Dio predavanja bit će održan na engleskom jeziku, nažalost bez mogućnosti prijevoda.
Seminar organizira Zelena Istra u okviru projekta “Participativno budžetiranje: Građani nadziru lokalni proračun”, kojeg financira Europska unija. Za sudionike koji dolaze izvan Zagreba, Zelena Istra pokriva troškove puta (po mogućnosti javnim prijevozom), smještaja (noćenja 14./15. i 15./16.4.) te prehrane (večera 14.4., ručak i večera 15.4. i ručak 16.4.).
Već sredinom osamdesetih godina, u razdoblju naglog širenja dostupnosti osobnih računala, pojavljuju se glasovi koji razvoj novih računalnih tehnologija i komunikacija vide kao nezaustavljivu silu koja će nužno radikalno transformirati društvo te obnoviti posustalu “zapadnu” demokraciju. Širenje interneta i novih medija u devedesetima dalo je novi zamah tom sveopćem tehnološkom optimizmu, koji je predviđao kako će nove tehnologije i kanali komunikacije neizbježno dovesti do zdravije demokracije te političku moć – koju su uzurpirale političke stranke i korporacije – napokon vratiti narodu.No dvadesetak godina kasnije, postaje očito da “digitalna revolucija” nije urodila jednoznačno pozitivnim i uistinu tektonskim promjenama.
Pokazalo se kako su se i korporacije i političke stranke vrlo brzo prilagodile te razvile sofisticirane PR taktike manipulacije novim tehnologijama, medijima, društvenim mrežama, itd. Kao posljedica toga, proširio se krug tehno-skeptika koji oštro kritiziraju naivnu poziciju “tehnološkog determinizma” s prijelaza stoljeća. Iako mnogi pritom odlaze u drugu krajnost, i u potpunosti odbacuju mogućnost svake pozitivne upotrebe “otuđujućih” novih tehnologija, konstruktivniji smjer razmišljanja nudi pozicija kako su nove tehnologije – poput svih alata – same po sebi neutralne, a njihov utjecaj uvelike ovisi o kontekstu u kojem ih upotrebljavamo. Iako dakle, sama njihova pojava i uporaba ne mora nužno uroditi poželjnim promjenama, primijene li se u pomno promišljenom i dizajniranom modelu, one ipak otvaraju mnoge mogućnosti ojačavanja participativnih procesa.
Prijaviti se možete ispunjavanjem kratkog upitnika na ovom LINKU najkasnije do četvrtka, 9. travnja 2015.