Zaključci s dvodnevne radionice o participativnom uređenju prostora DC-a Rojc
„Rojc je jedinstvena arhitektonska te društveno-kulturna tvorevina u Hrvatskoj i regiji“, jedan je od zaključaka dvodnevne radionice održane 1. i 2. travnja u Dnevnom boravku DC-a Rojc. Placemaking radionicu participativnog uređenja i programiranja zajedničkih prostora DC-a Rojc ispred Coworking Croatie vodili su Matija Raos, Damjan Uzelac i Ivan Zaninović. Na radionici su sudionici izložili svoje potrebe ili probleme te ih artikulirali u prostorne ili programske sadržaje na način da su nasumično prostornu funkciju pozicionirali unutar zona interesa u Rojcu ili je odbacili kao niskoprioritetnu. U Rojcu je tijekom radionice mapirano šest ključnih točaka na kojima će se graditi njegov budući razvoj: informativni desk, kafić s terasom i vanjskom scenom, kantina s vrtom i dječjim igralištem, hostel s apartmanom za rezidencije, vanjska sportska zona te atrij i sajmište.
INFORMATIVNI DESK
Informativni desk sastojao bi se od čekaonice i suvenirnice, recepcije i dućana. Uključuje razvijeni vizualni i informativni sustav (multimedija i video), audio informativno-ambijentalni sustav (radio) i osvijetljene hodnike u funkciji muzeja memorije prostora koji bi povezivali ulaz i Dnevni boravak.
KAFIĆ S TERASOM I VANJSKOM SCENOM
Ovo mjesto uključivalo bi cafe bar, terasu, malu scenu (atrij), zajednički privremeni radni prostor, mediateku, participativnu knjižnicu, spremište, prostor za događanja, multifunkcionalni prostor (galeriju), sučelje za pregled i rezerviranje prostora za izvođenje programa ili događanja.
KANTINA S VRTOM I DJEČJIM IGRALIŠTEM
Točka koja bi sadržavala kuhinju, terasu, urbani edukacijski vrt sa začinskim biljem i dječjim igralištem. Doprinijela bi spajanju Rojca sa susjedima i razvijanju poduzetništvo, za njezinu realizaciju nužno je vanjsko osvijetljenje koje bi doprinijelo sigurnosti.
HOSTEL S APARTMANOM ZA REZIDENCIJE
Na trećem katu sjevernog krila Rojca planiran je hostel s apartman za rezidencije, sanitarnim blokom, liftom i pristupom za invalide koji bi uključivao cijelu zgradu. Ova točka nužna je za razvoj turizma i internacionalnu promociju, razvoj poduzetništva i samoodrživosti.
VANJSKA SPORTSKA ZONA
Osim skate parka koji je već u realizaciji, za vanjsku sportsku zonu od ključne je važnosti osvijetljavanje koje će doprinijeti većoj sigurnosti, vidljivosti, prepoznatljivosti i rastu ponude sportskih sadržaja u Rojcu te njegovim spajanjem sa susjedima.
ATRIJ ZA SAJMIŠTE I DOGAĐANJA
Atrij bi bio u funkciji javnog trga Rojca koji bi uključivao besplatni WIFI, sajmište, urbanu opremu i biljke te infrastrukturu za manifestacije na otvorenom i izložbe. Osim internog povezivanja, približit će Rojc široj zajednici putem jenog velikog godišnjeg festivala.
Iz Coworking Croatie zaključno navode kako je prije svega potrebno putem ankete ili diskusije ispitati mišljenje svih stanovnika i korisnika Rojca o tome postoji li potreba za realizacijom postavljenih zajedničkih područja interesa i suradnje kako bi se prioritetni fokusi pretvorili u konkretne projektne prijedloge s akcijskim planom koji će definirati koje su organizacije unutar Saveza udruga Rojca zadužene za implementaciju. Mogući problemi koji bi se mogli pojaviti prilikom provođenja projekta su nedostatak objedinjenog vizualnog identiteta lokacije i sustava navigacije i slabo interno poznavanje postojećeg sadržaja unutar Rojca. Dugoročno dodjeljivanje prostora i nepostojanje sustava revizije ugovora i transparentnosti moglo bi biti kontraproduktivno kada se govori o inicijalnom društvenom i participatornom konceptu Centra kao mjesta otvorenog za sve. Percepcija Dnevnog boravka kao zajedničkog prostora nije prepoznata u dovoljnoj mjeri, a onemogućavanje „komercijalnih“ aktivnosti u prostoru prema ugovoru s gradom izrazito otežava razvoj samoodrživosti Centra.
Detaljan izvještaj i zaključke s radionice možete preuzeti ovdje.