Izložba Sare Gortan
Mlada umjetnica iz Vrsara, Sara Gortan predstavit će svoje radove u Dnevnom boravku DC Rojc ovog petka, 12. veljače u 20 sati. Izložba Sare Gortan u Dnevnom boravku je šarolik imaginarij, gdje se mašta stapa s individualnim folklorom i bajkom što indicira fantastičan i simboličan karakter.
Bajke i folklor. Ako uz te riječi pridružimo baka ili kotao, asocijativno se povezujemo s njenim slikama. (Doduše, nemojte očekivati na slici njenu baku, ali kotao već da!) Već kao dijete, Sara posjećuje djedovu kuću u Brdgudcu, gdje čist zrak nad planinskim puteljcima Ćićarije inspiriraju pozadinu ovih slika.
Baka je prenijela znanje o branju jestivog bilja i gljiva, a kad još umjetnik upija to znanje, dolazi i do prijenosa prepoznatljivih i gotovo ikonografskih simbola ovako ilustrativne naracije u slikarstvu. Sara iz Vrsara često boravi na Ćićariji, pa neka vas ne začudi što su na jednoj slici dvije stilizirane glave koje nose na tjemenu urbane motive; kao npr. veduta gradića na brežuljku; dok je druga glava obrasla biljnim motivima i koncentričnim kružnicama, odnosno mandalama koje sažimaju duhovni sklad čovjeka i prirode, te o energiji mjesta. Ukratko, slika je alegorija urbanog života naspram života u prirodi.
Minucioznost zvjezdanih konstelacija i kružnica, te istančane linije precizno odvojene od pozadine, gotovo ukazuju na grafički crtež ili na digitalni proizvod. No, to je slikarstvo akrilne tehnike, gdje su ispune pažljivo bojane. Često se služi i kolažnom tehnikom gdje križaljke i mreže sudokua postaju uzorci, a ponekad i zakrpe od rižinog papira za gradnju pozadine. U tu sferu stapaju se i apstraktne teksture koje pridonose naraciji priča često s noćnom radnjom u novijim slikama, gdje plavičaste teksture stvaraju mističnu auru, pa tako na jednoj slici mačke igraju ritual oko kotla usred šume. Najčešći zoomorfni likovi su mačke koje prate Saru kroz život kao kućni ljubimci, a i kao suputnici u šetnji. Priroda je sastavni dio slika, a ponekad i zasebno kao prozirni terariji s čudesnom florom. Antropomorfni likovi često iznenade svojim stožastim kapicama, pa je neupitno da se radi o patuljcima. Patuljke možemo zateći u sceni pecanja u jezercu što preslikava nebo. Jedna serija slika posvećena je serijalu Twin Peaks što ukazuje na utjecaj popularne kulture koristeći citate smještene u oblačićima stvarajući stripovsku naraciju. Uz tu seriju, nalazi se i serija manjih monokromnih crteža koji tvore priču, a čiji ekspresionizam podsjeća na simpatično tmurnog romantičara Tim Burtona.
„Kako znanstveno shvaćanje raste, tako se naš svijet dehumanizira. Čovjek se osjeća osamljenim u svijetu, jer više nije povezan s prirodom i izgubio je svoju emotivnu ‘nesvjesnu istovjetnost’ s prirodnim pojavama. One su polako izgubile svoja simbolička značenja. Grmljavina više nije glas ljutita Boga, niti je munja njegova osvetnička strijela. Ni u jednoj rijeci nema duha, nijedno drvo nije čovjekovo životno načelo, nijedna zmija ne utjelovljuje mudrost, nijedna spilja nije obitavalište velikog demona. Nikakvi glasovi ne govore više čovjeku iz kamenja, biljaka i životinja, niti im se on obraća vjerujući da ga mogu čuti. Nestalo je njegova dodira s prirodom, a time i neizmjerne emotivne energije koju je pružala ta simbolička povezanost. Taj golemi gubitak nadoknađuju simboli naših snova. Oni objelodanjuju našu izvornu prirodu – njezine nagone i osebujno mišljenje.“ (C. G. Jung, Čovjek i njegovi simboli)
Sara Gortan (r. 1986) završila je Srednju školu primijenjenih umjetnosti i dizajna u Puli, a trenutno radi kao freelancer. Radila je na vizualnom identitetu manifestacije Bloomsday u Puli, gdje je povodom toga i izlagala. Ilustrativan karakter radova poslužili su i za dizajn pjesničke zbirke Verši na šterni u Vižinadi, a nedavno je oslikala, zajedno s drugim lokalnim umjetnicima, i zidove udruge mladih Bum u Buzetu.
Izložba Sare Gortan u Dnevnom boravku DC Rojc moći će se razgledati od 12. do 24. veljače, svakim radnim danom od 17 do 21 sat.