Ciklus predavanja Think Again: Knjige umjetnika i fanzini
U četvrtak 26. listopada u 19 sati u Dnevnom boravku Rojca održat će se novo predavanje iz ciklusa Think Again“ na temu „Knjige umjetnika i fanzini“. Kroz ciklus autor Marko Vojnić Gin predstavlja razumijevanje suvremene umjetnosti.
Koja je sličnost, a koja razlika između konceptualne prakse izrade umjetničkih knjiga, njihovog legitimnog umjetničkog čina od šezdesetih godina dvadesetog stoljeća do danas i publikacija fanzina. Koji je njihov razvoj, dodirne točke i bitne razlike od početka korištenja tih dviju definicija unutar alternativnih publikacija sve do današnjih dana.
Darko Šimičić definira knjige umjetnika kao „relativno novi medij umjetničkog izražavanja, barem kad je terminologija u pitanju. Pod tim se pojmom podrazumijeva, u najjednostavnijoj definiciji, upotreba forme knjige (korice, stranice koje se listaju, čitaju i gledaju) za slobodno i inovativno realiziranje umjetničkog djela.…Sam pojam „knjiga umjetnika“ definiran je krajem šezdesetih godina u vrijeme velikih lomova u umjetničkoj praksi, u vrijeme pojave konceptualne umjetnosti, konkretne i vizualne poezije, procesualne umjetnosti i fluxusa. Razumljivo, pojava termina kojom se obilježila knjiga kao djelo umjetnika nije značila da povijest tog medija tada i započinje. …Inovativni pristup knjizi i njezino uobličavanje u umjetničko djelo karakteristično je za sve ključne avangardne pravce prve polovice prošlog stoljeća, od ekspresionizma i futurizma, preko dade, suprematizma i konstruktivizma, sve do nadrealizma.“
Fanzin (eng. fanzine, hrvatski “glasilo fanova”) neprofesionalna je publikacija koju uređuju novinari-amateri, najčešće ljubitelji nekog književnog, glazbenog ili filmskog žanra. Izraz je izmislio Russ Chauvenet listopada 1940. godine te ga je prvi prihvatio znanstveno-fantastični fandom, nakon čega se proširio dalje. Urednici fanzina najčešće rade kao volonteri, a fanzini su ili besplatni, ili njihova cijena pokriva troškove tiska.
„Think Again“ ciklus je predavanja o suvremenim umjetničkim praksama. Kroz ovaj ciklus predstavit će se teorije i primjere za bolje razumijevanje suvremene umjetnosti. Pokušat će odgovoriti na učestala i nikada u potpunosti razriješena pitanja: Što je suvremena umjetnost? Što je autorstvo umjetničkog djela? Koja je uloga umjetnosti u društvenom sustavu? U kakvom su odnosu estetika i umjetnost danas, koji je značaj estetske komponente umjetničkog djela? Kako definirati umjetnost sada, koja nastaje u trenutku dok o njoj govorimo? Kako proširiti pojam “umjetničko djelo” na umjetnički proces ili projekt?
Marko Vojnić rođen je 1980 u Puli. Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2007. 2009. upisuje poslijediplomski doktorski studij pri ALU, Zagreb. Izlagao je na brojnim skupnim i samostalnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu, a djela mu se nalaze i po muzejskim zbirkama. Za svoj rad do sada je bio nagrađivan više puta. Samostalno izlaže od 2002.
Organizator događaja je Savez udruga Rojca. Programi u Dnevnom boravku realizirani su sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Pule i Zaklade Kultura nova.