Art&Music od 23. do 25. studenog u Rojcu
Ovogodišnje izdanje Art&Music festivala, dvadeset i neko po redu (tko više broji!) starta 23. studenog u pulskom Rojcu. U Dnevnom boravku Rojca s početkom u 19 sati bit će prikazan dokumentarni film redateljice Varje Močnik „LP film Buldožer – Pljuni istini u oči“ ( Nord Cross Production). Grupa Buldožer na svojem debi albumu „Pljuni istini u oči“ (1975) predstavila je jedinstveni spoj mnogih glazbenih i kulturnih utjecaja od alternativnog rocka do popa i jazza. Zajedno sa naslovnicom i sadržajem donijeli su nešto drugačije od prevladavajućih trendova na jugoslavenskoj popularnoj glazbenoj sceni sredinom sedamdesetih godina. Njihovi scenski nastupi bili su manične eksplozije kreativnog ludila koje su šokirale ili nadahnule publiku. Tekstovi su bili poezija ironije i apsurda, a odnos grupe prema medijima bio je već u doba socijalizma, kad nismo čuli za PR, grandiozan i manipulativan.
Album „Pljuni istini u oči“ je sažetak svega gore navedenog. U dokumentarcu Varje Močnik članovi grupe Buldožer, njihovi prijatelji i obožavatelji prebiru po sjećanjima. Njihove izjave isprepletene su s fiktivnim prizorima, materijalima ploča, arhivima i animacijama. To stvara svježi i nadrealni film, ne samo o legendarnom albumu, nego i o aktualnom društvenom trenutku i vremenu.
Nakon projekcije filma slijedi razgovor s producenticom Vivom Videnović i scenaristicom Barbarom Kelbl, a razgovor moderira Sven Semenčić.
Narednog dana, u petak 24. studenog, u 19 sati u Dnevnom boravku Rojca održat će se tribina pod nazivom „Sedma republika“. Tribina je posvećena Anti Perkoviću, prijatelju i suradniku A&M festivala koji je preminuo u ožujku ove godine. Kao uvod u razgovor bit će prikazan dokumentarni film Brankice Drašković „Borderland Soundtrack“. Film je inspiriran knjigom „Sedma republika“ Ante Perkovića i posvećen je svima onima koji nisu odustali od osvajanja prostora slobode. Dokumentarni film „Borderland soundtrack“ bavi se ulogom i značajem glazbe u kulturi otpora i razvojem kulturne suradnje na postjugoslavenskom prostoru iz ugla nekoliko generacija muzičara koje vode iste vrijednosti u tom angažmanu.
U filmu govore glazbenici, teoretičari, književnici i novinari iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Makedonije: Darko Rundek (Haustor, Kargo Trio), Zoran Kostić Cane (Partibrejkers), Srđan Gojković Gile (Električni orgazam), Koja (Disciplina Kičme), Zoran Predin (Lačni Franz), Mirko Srdić (Elvis J.Kurtović), Aleksandar Stojković ST (Goribor), Zoran Prodanović Prlja (Let 3), Nenad Marjanović Fric, Sale Veruda, Branko Črnac Tusta (KUD Idijoti), Mile Kekin (Hladno pivo), Boris Vlastelica (Repetitor), Edo Maajka, Damir Avdić, Marčelo, Sara Renar, Branimir Slijepčević Brada (Art & Music festival), Gregor Tomc (sociolog, osnivač Pankrta), Petar Janjatović (muzički kritičar), Dragan Ambrozić (muzički kritičar), Ante Perković (novinar, publicista i muzičar), Selvedin Avdić (književnik), Igor Bašin (muzički kritičar), Aleksandar Dragaš (muzički kritičar), Rüdiger Rossig (novinar i publicista iz Berlina), Vladimir Arsenijević (književnik), Boris Dežulović (novinar i publicista), Predrag Lucić (novinar i publicista), zatim članovi grupa TBF, Goblini, Atheist Rap, Darkwood dub, Dubioza kolektiv, Bernays Propaganda.
U nastavku tribine govorit će autorica filma Brankica Drašković, frontmen grupe Goribor Aleksandar Stojković i Nenad Marjanović Dr. Fric basist grupe Kud Idijoti. Razgovor moderira novinar i urednik portala Ravno do dna Zoran Stajčić.
Nakon tribine program se iste večeri u 22 sata seli na drugi kraj hodnika prizemlja Rojca u Klub Kotač u kojem sve posjetioce očekuje nastup četiri benda; Flo Masters i URAR iz Pule, Svemirko iz Zagreba i Straight Mickey and the Boyz iz Beograda.
Glazbenu večer A&M festivala u klubu Kotač, multimedijalnom prostoru Edusplash platforme, otvorit će novo ime na pulskoj glazbenoj sceni Flo Masters. Sastavljeni od tri „veterana“ pulske scene, Davida, Kolumba i Črleta, uz mladog Sergeja, po prvi puta nastupit će pred publikom. Sviraju, kako sami kažu, stoner grunge rock heavy.
URAR je pulski trio, glazbena poslastica, novost na istarskoj i hrvatskoj glazbenoj sceni. Osebujan i jedinstven trio koji miješajući razne glazbene stilove svojom karizmom i jednostavnošću upotpunjuje rupu u alternativnoj glazbenoj sceni.
Svemirko je nova inkarnacija glazbenika i producenta Marka Vukovića, koji je u prošlosti izdavao kao Kimekai te pod raznim drugim pseudonimima, no ovdje je riječ o potpunom zaokretu, nečem novom i drugačijem. Vuković prije otprilike dvije godine donosi odluku i počinje skladati pjesme opjevane na materinjem jeziku, a početkom ove godine objavljuje svoj debitantski album “Vanilija” na glazbenoj etiketi više manje zauvijek, do sada odlično prihvaćenim od strane kritike i slušateljstva u regiji pa i u svijetu.
Album “Vanilija” zbirka je intenzivnih, zvučno-aromatičnih i plesnih pjesama, koje Vuković naziva emo-macho pop glazbom i opisuje kao novim derivatom žanra synthpop. Snimanje, miks i produkciju albuma potpisuje Marko Vuković, mastering je odradio glazbenik, video i konceptualni umjetnik Lionel Williams poznatiji kao Vinyl Williams, dok dizajn naslovnice potpisuje Jeremy Nealis. Zajedno sa svojim prijateljima, članovima eklektičnog plemena suvremenih vračeva, Svemirko od ovog ljeta predstavlja svoju glazbu uživo na pozornicama diljem Balkana.
Straight Mickey And The Boyz su dinamična, furiozna trojka vrsnih muzičara koji su utjecaje iz raznih stilova rocka stisnuli u prepoznatljiv i karakteran izraz. Stilove i žanrove, poput hard rocka, punka, hard cora, garažnog rocka, funka pa čak i avant jazza Straight Mickey And The Boyz strasno su i dobro prekuhali te stopili u jedinstvenu smjesu, koja ima opojan miris po dobrom duhu Beograda koji bukti od progresivnih muzičkih zamisli i žestoke energije. Od kada u javnosti prezentiraju svoj gruverski rock tornado Straight Mickey And The Boyz etablirali su se kao jedan od najperspektivnijih novih bendova u Srbiji i regiji te su zbog eksplozivnih nastupa stekli epitet benda koji se mora vidjeti uživo.
Subota 25. studenog donosi dva programa. U 20 sati Galerija 5Kat na petom katu Rojca predstavlja velike formate i nikad do sada izložene radove Davora Klimana, „diše i profe“ iz pulske Škole primijenjenih umjetnosti. Davor Kliman rođen je u Puli 18.03.1966. Srednju školu primijenjenih umjetnosti i dizajna završio je u Puli. Diplomirao je na Pedagoškom fakultetu u Rijeci likovnu kulturu odjel-kiparstvo u klasi prof. Žarka Violića. Od 1994. predaje kao profesor stručnih predmeta pri Školi primijenjenih umjetnosti i dizajna-Pula čiji je sadašnji ravnatelj. Do sada je izlagao na četrdeset skupnih izložbi u Puli, Rijeci, Splitu, Rovinju, Zagrebu, Milanu, Ljubljani, New Yorku…, i petnaest samostalnih izložbi. Sudjelovao je na više simpozija kiparska. Javne skulpture: Banjole -Stotem (kamen), Medulin-Stotem za more (kamen), Trieste-Stotem za Lindu (kamen,drvo). Pored skulpture bavi se videom, slikarstvom, grafikom i scenografijom.
Svaka izložba na 5Katu popraćena je glazbom za koju je ovom prilikom, uz rezidenta Matka Bankovića, zadužen Marino Jurcan aka DJ Marino. Dj Marino (Metamusic, Pula) glazbeni je producent i DJ, jedan od pionira elektronske i klupske scene još od sredine 90-tih. U posljednje vrijeme producira i objavljuje glazbu koja spaja elektroniku s etno glazbom. Za ovu priliku pripremio je set u kojem kombinira soul i funk s raznim oblicima novih elektro žanrova.
“5Kat” program je udruge BukaNoise u obliku jednovečernjeg druženja koje se odvija jednom mjesečno na petom katu u DC Rojc. Hodnik petog kata postaje galerija koja obuhvaća više načina umjetničkih djelovanja; izložbe, site specific, live nastupi – glazba, likovna umjetnost, film i video, suvremeni ples itd.
Istog dana u 21 sat u Dnevnom boravku Rojca premijerni pulski nastup imat će Drumski pjesnici. Patite li od bilo kakvog oblika dosade, depresije, tjeskobe ili najobičnije dokolice, Drumski pjesnici savršen su lijek za Vas – poetsko-glazbena (dr)užina komedijaša (s pokrićem), znojnokošuljaša (s pokrićem) i nenadmašnih otkrivača pivskih flaša (još kako s pokrićem). Osim što u delirij bacaju publiku, neživu i živu, u trans redovito odvode čak i osoblje za šankom, a ponekad i sami sebe. Kušin im nije stina, istina je to živa, ali im je zato vrlina peta erotska brzina. Ovi ponosni vlasnici brojnih glazbenih i književnih izdanja svojim su nastupima oplemenili Chili Jazz festival, ImproCon i druge festivale i manifestacije u tu(go)zemstvu i inozemstvu. Dođite i uvjerite se osobno.
Nastupaju u sastavu: Žarko Jovanovski ( diplomirao je devedesetih na Akademiji likovnih umjetnosti i otac je i suprug, punker kakvog bi svaka klapa poželjela za svojeg člana. Objavio 7 zbirki poezije, 1 strip-album i zbirku kratkih priča), Siniša Matasović (pored zbirke “Sisak se uspješno pretvara da spava”, objavio i roman “Nećak”.), Vid Jeraj (voditelj programa u URK Močvara, autor romana “Krvna slika”, pokrenuo u Austriji prvu radijsku emisiju o kulturi za gastarbajtere, u pripremi povijesni roman o politici i genetici “Strahimir”), Miodrag Gladović (suosnivač benda Analena i Moon Lee Records, inženjer elektorakustike, bavi se free-improv glazbom i sound designom) i Mak Murtić (saksofonist i multi-instrumentalist, skladatelj, dirigent, bendlider orkestra Mimika).
Ali to nije sve! Nema seta noževa, ali ima slobodna nedjelja za koju A&M preporučuje šetnju uz more, lagani nedjeljni ručak i odlazak na neku dobru misu. Od ponedjeljka 27. studenog starta edukativni dio festivala. Tradicionalna strip radionica, zaštitni znak festivala, na kojoj polaznici mogu naučiti tehnike stvaranja stripa dok oni iskusniji mogu usavršavati svoje postojeće vještine, a sve to uz voditeljicu radionice Petru Gardijan. Uz strip radionicu A&M ove godine premijerno nudi i Tečaj radio krojenja kojeg vode Bebe&Brada urednici i voditelji Revije na ledu. Polaznici tečaja moći će saznati kako osmisliti emisiju, kako je plasirati, kako je iz tjedna u tjedan uređivati i na kraju kako je izgubiti. Dio je to iskustva kojeg su voditelji radionice stjecali kroz dugogodišnje djelovanje u radio mediju, njihova Revija na ledu početkom ove godine po treći je put „uskrsnula“ i to u internetskim bespućima. Završni radovi nastali na tečaju bit će predstavljeni u 48-satnoj radio intervenciji „Radio na ledu“ u eteru iznad grada koja počine 22. prosinca u podne i završava 24. prosinaca također u podne. O „Radiju na ledu“ više uskoro. Radionice traju do 8. prosinca, a svi zainteresirani mogu se prijaviti na mail: kontaktpu@gmail.com.
Ulaz na sve programe i radionice je besplatan. Festival je financiran sredstvima Ministarstva kulture RH i Istarske županije. Održavanje su pomogli prijatelji iz BukaNosie-a, Edusplash platforme, Srpskog kulturnog centra i Saveza udruga Rojca. Organizator je pulska udruga Kontakt.