Proces #20: Projekcija filma “Ja bi’ da to imam doma”
🏳️🌈 Dočekali smo još jedan okrugli Proces, 20. po redu!
S obzirom da je epidemija pomrsila planove i da su zagrebačka i splitska Povorka ponosa odgođene, a svakim danom svjedočimo novim homofobnim izjavama u javnom prostoru, smatramo da je upravo sada važno obilježiti Mjesec ponosa.
Političari, skupljajući jeftine političke bodove umjesto da educiraju građane, propagiranjem neznanstvenih stavova, a ponekad i izravnim vrijeđanjem, čine štetu LGBTIQ+ građanima i građankama, koji se posljedično suočavaju s netrpeljivošću, diskriminacijom i nasiljem.
Svoja iskustva s bullyingom, diskriminacijom i nasiljem podijelilo je 9 protagonista/kinja dokumentarnog filma ‘Ja bi’ da to imam doma’, čiju pulsku premijeru imate priliku pogledati 25. lipnja 2020. s početkom u 20:30 sati u Dnevnom boravku Rojca.
Film je nastao u produkciji udruge K-zona, režiju potpisuju Ana Opalić i Noah Kraljević, otprije nam poznati kao redateljski tandem dokumentarnog filma ‘Još jednom’, a scenaristica je Emina Hermann.
Nakon projekcije nastavljamo se družiti s Eminom i Noom u unutrašnjem dvorištu Rojca uz raspravu i razgovor o filmu, iskustvima, aktivizmu i još mnogočemu.
Ovogodišnji Mjesec ponosa obilježava 50. godišnjicu prve povorke ponosa, koja se održala 1970. u znak sjećanja na stonvolške nemire prethodne godine i time nastavila borbu LGBTIQ+ zajednice za svoja prava.
Pozovite partnere/ice, prijatelje/ice i rodbinu da zajedno slavimo raznolikost i toleranciju!
JA BI’ DA TO IMAM DOMA
R: Ana Opalić i Noah Kraljević
Hrvatska / 2020. / dokumentarni film / 30′
U dokumentarnom filmu ‘Ja bi’ da to imam doma’ 9 protagonista i protagonistkinja progovara o svojim iskustvima s doživljenim bullyingom, diskriminacijom i nasiljem. Ideja filma bila je okupiti pripadnike i pripadnice LGBTIQ+ zajednice u najširem smislu – tako da su zastupljena ‘sva slova akronima’ te osobe različite dobi i iskustava – osobe koje su doživjele vršnjački bullying i nasilje zbog svog rodnog identiteta i izražavanja, osobe koje su doživjele obiteljsko nasilje zbog svoje seksualne orijentacije, osobe koje su doživjele fizičke napade na javnim mjestima te osobe koje su zbog neprihvaćanja okoline pokušale suicid. Film progovara i o drugim temama kao što su odrastanje, odnos s roditeljima te coming out i posljedično (ne)prihvaćanje okoline.
Film je nastao u sklopu projekta „Radnopravnost svima!“, koji za cilj ima doprinijeti zaštiti prava i suzbijanju diskriminacije LGBTI osoba na radnom mjestu i pri zapošljavanju kroz razvoj i implementaciju edukacijskih modela i alata, razmjenu znanja te poticanje suradnje između sindikata, poslodavaca i organizacija civilnog društva kao i podizanje svijesti o radničkim pravima među LGBTIQ+ zajednicom.