Uređenje okućnice Rojca – manje parkirališnih mjesta, ali više sadržaja
Novi izgled okoliša Društvenog centra Rojc predstavljen je u petak, 17. svibnja, u Dnevnom boravku Rojca na javnoj prezentaciji idejnog rješenja uređenja njegove okućnice kojem su prisustvovali brojni građani svojim prisustvom, ali i veliki broj njih koji su prezentaciju pratili putem live streama koji je omogućio Savez udruga Rojca.
Krajobrazni arhitekt Marko Sošić iz Studija KAPPO te Samanta Barić pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte Grada Pule predstavili su javnosti planirane zahvate u prostoru okućnice Rojca koji bi trebali uslijediti tijekom sljedeće godine.
Zadani cilj je bio obuhvatiti što više iznijetih prijedloga o potrebama korisnika DC-a Rojc, od udruga koje djeluju u njegovom prostoru do korisnika aktivnosti navedenih udruga te okolnih stanara, ali i građana koji gravitiraju okolišu Rojca zbog vlastitih potreba. Na prethodna dva sastanka sa zainteresiranim korisnicima prostora predstavljene su svakodnevne aktivnosti kojima bi se odabrani projektant trebao voditi pri izradi idejnog rješenja, a posljedično i Grad Pula pri njegovoj realizaciji.
Projekt uređenja okućnice jedan je od kapitalnih projekata sadašnje vlasti, vrijedan 10 milijuna Eura od čega su 8.5 milijuna eura bespovratna sredstva ITU mehanizma, a 1.5 milijuna eura bit će osigurano iz gradskog proračuna. Projekt energetske obnove i obnove okućnice Rojca jedan je od osam projekata u Republici Hrvatskoj koji je prepoznat kao pilot projekt zbog kojeg će se morati zadovoljiti određene smjernice. Upravo zbog načina financiranja, idejno rješenje i njegova kasnija realizacija imaju obvezu uvrstiti nekoliko parametara kako bi se zadovoljili uvjeti financiranja.
Upravo je ta stavka zaintrigirala javnost i izazvala najviše pitanja pa i primjedbi. Jedan od uvjeta, uz energetsku obnovu zgrade, jest implementacija električne punionice koja bi trebala biti smještena u sjevernom dijelu, ispred ulaza u samu zgradu Rojca. Pročelnica Barić je iznijela objašnjenje da je jedan od prioriteta i uvjeta financiranja iz ITU mehanizma poticanje održive mobilnosti, to jest opremanje površine za zelena parkirališta odnosno bicikle i romobile koji moraju biti uvršteni u projekt.
Prezentiravši nove točke aktivnosti, poput baskina i pump tracka te agility dijela, predstavljena su i rješenja za izgradnju sustava oborinske odvodnje te primjena integralnog pristupa izvedbe “kišnih vrtova”, ali i nova prometna rješenja koja će nakon izvedenih radova promijeniti okoliš zgrade te način njegovog korištenja.
Ono što je zanimalo sve prisutne jest koliko će novim rješenjem biti “izgubljeno” parking mjesta. Naime, jedan od vizualnih prikaza je uvrstio u nacrt svojevrsne sigurnosne koridore kako bi pješaci mogli što bezbrižnije koristiti prostor te nove parking zone za osobe s invaliditetom, ali i istovarna mjesta za vozila tijekom održavanja raznih događanja koja iziskuju prijevoz i dovoženje razne opreme. Po riječima pročelnice, očekuje se gubitak između 30 i 40 parking mjesta.
Prisutni su iznijeli i problem kretanja putničkih autobusa koji redovito koriste veliko parkiralište Rojca za svoje korisnike, uglavnom učenike prilikom odlaska i dolaska sa školskih ekskurzija, a koji će biti otežani s novim rasporedom i smanjenim brojem parkirališnih mjesta. Arhitekt Sošić je obećao kako će uz suradnju s Gradom Pula iznaći rješenje za iste, s obzirom da je upravo parkiralište Rojca tijekom godina postalo referentna točka za navedenu aktivnost koja ide u korist školama i svima drugima pri organiziranju izleta i ekskurzija.
Od preostalih pitanja, iznijeti su i buduće održavanje novih sadržaja na okućnici nakon realizacije projekta, potom aktualni problem otpada nakon održavanja nedjeljnih sajmova te generalna sigurnost, za koje je pročelnica Barić istaknula da će se rješavati uskoro.
Ovim idejnim rješenjem uredit će se okoliš postojeće nestambene zgrade – Društveni centar Rojc u kojoj djeluje više od stotinu udruga civilnog društva iz područja kulture, sporta, socijalne skrbi i zdravstva, skrbi o osobama s posebnim potrebama, skrbi o djeci i osobama treće životne dobi, ekologije, humanitarnog rada, tehničke kulture, nacionalnih manjina i djelatnosti udruga proizašlih iz domovinskog rata te građana Pule koji ga u velikom broju koriste te koji dugo iščekuju navedeni prostorni zahvat.
Cijelo idejno rješenje možete pogledati na poveznici: https://www.pula.hr/media/uploads/posts/attachments/2024-010_-_IR_-_ROJC.pdf