Prvi dan Adriatic Game jama u Dnevnom boravku
U Društvenom centru Rojc se od 18. do 20. lipnja 2014. održava radionica u sklopu festivala Media Mediteranea i po prvi puta predstavlja izazov za polaznike kako napraviti originalnu igru.
Prvi dan su strani gosti predavači održali niz predavanja s kojima smo se upoznali s njihovim radom. Alina Constantin iz Belgije govorila je o pozitivnom iskustvu rada na svojem intimnom projektu Shrug Island, igri koja je djelomično financirana Kick starter kampanjom.
„Kick starter je platforma u kojoj korisnici sami financiraju projekt koji im se dopada. Takav način rada omogućava da se projekt, ideja, proizvod odmah isproba s korisnicima, a također otvara mogućnost da korisnici osim što direktno financiraju proizvodnju i sami sudjeluju u oblikovanju finalnog proizvoda. Nama se desilo da su se ljudi spontano javljali sa svojim ilustracijama, glazbenim idejama i osim što sad mogu platiti programera i sebe nakon mjeseci neplaćenog rada, imam nove suradnike koje inače nikada ne bi upoznala“ priča Alina Constantin svoje iskustvo.
Predavanja su se održala nakon početne šetnje gdje je Goran Šaponja, povjesničar iz Pule, pričao o uporabi skloništa i podzemne infrastrukture za evakuaciju i sklanjanje od bombardiranja. Tema prvog Adriatic Game jama je „evakuacija“, inspirirano stalnim evakuacijama stanovništva u Puli s obzirom na to da je evakuacija jedan od vidljivijih posljedica rata, od Prvog svjetskog rata kojeg obilježavamo projektom „Puna je Pula, 1914.“ preko svih ratova do danas uključujući i posljednji, domovinski.
Polaznici su pristupili temi evakuacije kreativno i maštovito, a posebno im je bila zanimljiva pojava kako unatoč mirnodopskom razdoblju suvremena Pula također doživljava svojevrsnu evakuaciju domicilnog stanovništva povezanu s turističkom sezonom. Tako da je u prošlosti, prije stotinu godina, evakuaciju pokretala vojno mornarička mašinerija, a danas to čini industrija zabave za strane goste.
„Pristupili smo tako da naučimo polaznike kako je igra sveprisutna. Polagano prolazimo sve veće i veće izazove i razrađujemo male igrive prototipe. Ovaj prototip ima radni naziv Bijeg sa smetlišta i nastao je tako da su polaznici u apsolutnoj tišini dodavali elemente igre na ploči da bi kasnije kroz igranje i razgovor ustanovili što funkcionira, a što treba nadograditi. To je klasičan način rada kod dizajna igre, jer se kod igranja radi o stvaranju iskustva, a jedini način da ustanovimo da iskustvo funkcionira je tako da ga isprobamo igrajući“ kaže Sabine Harrer, jedna od voditeljica/polaznica koja dolazi iz Austrije i stručna je suradnica odsjeka za kulturu igranja sveučilišta u Beču.
Demonstracija rezultata radionice će se održati na trgu svetog Tome (kod katedrale) u subotu s početkom u 21 sat. Pripremite se na veselo igranje s našim dizajnerima igara.