Predstavljena Otvorena platforma Rojc
Na konferenciji za medije koja je danas održana u Dnevnom boravku DC Rojc, predstavljenja je Otvorena platforma Rojc.
Otvorena platforma Rojc novi je oblik suradnje 10 organizacija civilnog društva iz Pule. U platformi sudjeluju: Savez udruga Rojca, udruga Merlin, Kontakt, Armazonex, Suncokret-Pula, Gradska radionica, Čarobnjakov šešir, Jadranska animacija, Odred izviđača pomoraca „Uljanik“ i udruga Metamedij.
Platforma zagovara društvene inovacije za održiv razvoj Društvenog centra Rojc s posebnim naglaskom na uključivanje zajednice u kreiranje sadržaja i suupravljanje, razvoj radija zajednice i postizanje većeg stupnja inkluzivnosti unapređenjem boljeg pristupa za osobe s invaliditetom ili osobe smanjene pokretljivosti.
U sklopu platforme biti će provedeno niz aktivnosti sa svrhom usuglašavanja vizija za zajednički doprinos Strategiji razvoja DC Rojc do 2020. godine. Udruga Jadranska animacija izradit će igrano- animirani film „Društveni centar Rojc 2020“ , a Savez udruga Rojca će organizirati multimedijalnu izložbu o mogućnostima razvoja DC Rojc u sklopu koje će biti prezentiran prijedlog kriterija za korištenje prostora u DC Rojc. Krajem travnja organizirat ćemo konferenciju o društveno- kulturnim centrima kao multidisciplinarnim clusterima (s temama: coworking, suupravljanje, ekološki know-how i društveno poduzetništvo).
Izradit će se idejno arhitektonsko rješenje za drugi dio kompleksa Dnevnog boravka koji bi se trebao renovirati do svibnja 2016., a u kojem će biti smješten kafić zajednice s terasom u unutarnjem dvorištu po modelu društvenog poduzetništva. Paralelno će se pripremiti potrebna dokumentacija za prijavu na infrastrukturne natječaje za implementaciju razvoja hostela u DC Rojc.
Početkom ožujka Gradska radionica će organizirati radionicu o ABCD modelu uključivanja građana (Asset-Based Community Development) koju će voditi Martin Simon iz Velike Britanije. Model daje na uvid potencijale zajednice i mobilizira ih u svrhu njezinog razvoja.
Udruga Merlin u sklopu platforme zagovara osnivanje i razvoj radija zajednice.
Održane su javne tribine o potrebi pokretanja comunity radija na kojima je predstavljen internet comunity radio KLFm iz Splita, mogućnosti povezivanja nezavisne produkcije koncerta lokalnih bendova te su održani razgovori sa zaintereiranim suradnicima na programu na temu mogućnosti neprofitnih sadržaja, publike, interesa zajednice i uređivačke politike koje bi takav radio trebao obrađivati u sklopu koje je gostovao Dragutin Lucić (suradnik 3 programa Hrvatskog radija). U sklopu Akcije Rojc u prosincu prošle godine organizirano je trodnevno eksperimentalno emitiranje u zgradi DC Rojc preko radio prijemnika postavljenih unutar zgrade. U sljedećem mperiodu bit će organizirane edukacijske radionice za pokretanje radija zajednice (snimanje i objava sadržaja).
Iako osobe sa invaliditetom čine značajni dio društvene zajednice, fizička struktura DC Rojc u manjoj je mjeri prilagođena osobama sa invaliditetom i smanjenom pokretljivosti. Osim pristupa prizemlju zgrade i jednom sanitarnom čvoru ostali sadržaji nisu dostupni osobama sa invaliditetom.
Kontinuiranom brigom da svi društveni sadržaji, pa tako i sadržaji DC Rojc, budu dostupni osobama sa invaliditetom i da osobe sa invaliditetom, koje ulaze u posebno ugroženu, a time i zaštićenu skupinu stanovništva, imaju jednake mogućnosti stvaranja dobara DC-a Rojc, možemo doprinijeti integraciji osoba s invaliditetom u sve segmente društvenog života. I zato, u okviru Otvorene platforme Rojc u svrhu podizanja razine razvijenosti fizičke infrastrukture za djelovanje organizacija civilnog društva, ali i korisnika DC Rojc ispitat ćemo mogućnosti za omogućavanje pristupa osobama sa invaliditetom i smanjenom pokretljivosti trenutno nepristupačnim zonama DC Rojc. Aktivnosti unutar platforme provodi udruga Kontakt.
U tu ćemo svrhu, u suradnji sa organizacijama civilnog društva, korisnicima DC Rojc, građanima, konzervatorima i arhitektima i Gradom Pula izraditi preliminarnu studiju izvedivosti za najprihvatljivije rješenje o ispitivanjima mogućnosti za omogućavanje pristupa osoba sa invaliditetom i smanjenom pokretljivosti trenutno nepristupačnim zonama DC Rojc.
Također, u izradi je e-vodič „Objekti i lokacije u gradu Puli pristupačni osobama sa invaliditetom“, a služiti će lakšem snalaženju i većoj mobilnosti osoba sa invaliditetom, omogućit će im kvalitetniju socijalnu integraciju, olakšati njihovo uključivanje u svakodnevne životne aktivnosti i svakodnevno snalaženje u gradu Puli.
Odred izviđača pomoraca „Uljanik“ provoditi će aktivnosti osnaživanja platforme kroz organiziranje izleta, a u cilju razvijanja komunikacije i timskog rada članica platforme.
Otvorenu platformu Rojc financijski je podržala Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva.