Izložba “Ogni poesia è una petizione / ogni petizione è una poesia”
U petak 16.09. s početkom u 21 sat u Dnevnom boravku Rojca bit će otvorena izložba Ive Kuzmanović i Marka Vojnića . Izložba tematizira život grafita u neposrednom slučajnom ili namjernom iščitavanju istog na licu mjesta. Autori su odlučili fotografirati i dokumentirati grafite te tako kroz medij fotografije grafite predstaviti u galerijskom prostoru i dati im legitimitet umjetničkog djela.
Grafiti su natpisi ili crteži na javnim ili privatnim površinama (fasadama, ogradama, zidovima, pločnicima, mostovima, vlakovima, tramvajima i sl.), tj. popularno-kulturna i umjetnička forma koja čini javno vidljiv oblik slike, crteža ili zapisa. Zastupljeni su na mnogim mjestima diljem svijeta. Pripadaju ponajprije nacionalnim subkulturama, a ujedno stvaraju svjetsku subkulturu.
Po formi razlikujemo simboličke, slikovne i tekstualne a prema sadržaju grafite vezane uz svjetonazor, glazbu, školu, grupu ili prijateljstvo, opscene sadržaje, nasilje, humor, nacionalizam, političke ideologije, navijačke i ostale teme.
U svakoj navedenoj kategoriji zrcali se suvremena hrvatska društvena stvarnost.
Osnovne značajke tekstualnih grafita su brzina nastanka, anonimnost, nelegalnost, aktualnost, sažeta forma i kratkoća trajanja. Odlikuje ih jednostavnost i komunikativnost, a često i katarzičnost. U grafitima sve vrvi od iskričavosti, nadmudrivanja, trpkog humora, samohvala, poruga.
Grafitni zapisi zabilježeni su u mnogim starim kulturama, u pretpovijesno doba špilja Lascaux, Francuska i Altamira, Španjolska… suvremeni grafiti nastali su u Americi u Philadelphiji 1960-ih godina. U sljedećem desetljeću New York je postao svjetsko sjedište grafitske djelatnosti, a izvor je hip-hop kultura . Iz Amerike su se postupno proširili u većinu gradova širom svijeta.
Noviji hrvatski grafiti pojavili su se nakon Drugog svjetskog rata, bile su to političke parole i ideološke krilatice tipa „Smrt fašizmu, sloboda narodu“ u Raši, Labinu itd., dok su se suvremeni grafiti javili 80-ih godina u Zagrebu, a zatim i u većim hrvatskim gradovima. Nastajali su po uzoru na zapadnoeuropske i američke grafite. U početku su smatrani urbanim vandalizmom jer su pisani na javnim prostorima, kriomice, bez dopuštenja. Kasnije su neki gradovi ozakonili pojedina područja za grafitsku djelatnost koja ponekad prerasta i u tzv. uličnu umjetnost. Na taj način nastaju murali – veliki zidni crteži. Autori grafita (grafitoskriberi, grafiteri) najčešće su mladići, anonimni adolescenti ili skupine adolescenata u urbanim sredinama. Oni žele ostaviti svoj autohtoni trag pobune u beznadnom betonskom gradskom sivilu. Konzumenti grafita (potrošači, recipijenti) su, slučajni ili namjerni, prolaznici koji ih iščitavaju kao “izlog subkulture”.
Grafiti iz serije „Ogni poesia e una petizione – ogni petizione e una poesia“ nastali su tijelo prošle i ove godine. Na njima „potrošači ili recipijenti“ mogu pročitati poezije Giuseppe Ungarettija, Samuela Becketta, John Cagea, Jules Renarda, Walt Whitmana te dva citata Bernarda Bertolucci i Antonia Gramscia.
Ideja autora bila je ponuditi klasike suvremene misli i umjetnosti u formi grafita.
Nakon otvorenja izložbe slijedi after party uz pulskog DJ-a Teddy Lee-ja. Izložba “Ogni poesia è una petizione / ogni petizione è una poesia” otvorena je do 29.09., a može pogledati svakog radnog dana od 17 do 21 sat.
O autorima:
Iva Kuzmanović rođena je u 06.12.1978. u Zagrebu. Živi i radi u Puli. Profesor je španjolskog i poljskog jezika i književnosti. Radi u arhitektonskom uredu. Bavi se dizajnom i izradom unikatnih torbi i odjevnih predmeta. Uvijek je u potrazi za odgovarajućim načinom kreativnog izražavanja, često kroz razne likovno umjetničke radionice i tečajeve (slikanje, keramika, vitraj, fotografija). Fotografija je medij kojemu se uvijek vraća još od prvog susreta sa analognom fotografijom i tamnom komorom u srednjoj školi, kasnije kroz tečajeve digitalne fotografije.
Marko Vojnić rođen je 1980. godine u Puli. Diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2007. godine. 2009. godine upisuje poslijediplomski doktorski studij pri ALU, Zagreb. Izlagao je na brojnim skupnim i samostalnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu, a djela mu se nalaze i po muzejskim zbirkama. Za svoj rad do sada je bio nagrađivan više puta. Samostalno izlaže od 2002.
Organizator događaja je Savez udruga Rojca. Programi u Dnevnom boravku realizirani su sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Pule i Zaklade Kultura nova.