Kako istraživati socijalizam?
Pet godina djelovanja pulskog Centra za kulturološka i povijesna istraživanja socijalizma bit će predstavljeno u Dnevnom boravku Rojca u ponedjeljak 6. studenog s početkom u 19 sati.
Centar za kulturološka i povijesna istraživanja socijalizma djeluje u sastavu Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli od 2012. godine. Njegovi suosnivači su Igor Duda, Lada Duraković, Boris Koroman i Andrea Matošević, nastavnici na trima sveučilišnim odjelima, čija znanstvena djelatnost zahvaća socijalističke i postsocijalističke teme iz perspektive povijesti, etnologije, antropologije, kulturalnih studija, književnosti i muzikologije.
U središtu interesa CKPIS-a je razdoblje socijalizma od 1945. do 1990. na hrvatskom i bivšem jugoslavenskom prostoru, no predmet istraživanja mogu biti i socijalističke i komunističke ideje u devetnaestom i prvoj polovici dvadesetoga stoljeća, kao i vrijeme postsocijalizma i tranzicije u kojem se razgrađuje polustoljetna tradicija samoupravnog i državnog socijalizma te s dominantnog političkog obzora nestaje utopijska ideja o uspostavi komunističkog društva. Usprkos pomacima do kojih dolazi posljednjih nekoliko godina socijalizam – kao povijesni, politički, ekonomski, društveni i kulturni pojam – u hrvatskoj je znanosti i dalje mahom neistražena tema. Domaća znanost kaska za bogatom znanstvenom produkcijom u inozemstvu i morala bi naći načina za kvalitetnije uključivanje u međunarodnu razmjenu kako bi Hrvatska izbjegla položaj pukoga objekta kada je riječ o istraživanju socijalizma.
Pula se zbog niza povijesnih okolnosti nameće kao odličan izbor za sjedište Centra. Socijalističke i komunističke ideje bile su poznate pulskom radništvu još u prvoj polovici dvadesetoga stoljeća. Politički dominantne postaju u razdoblju poslije Drugoga svjetskog rata kada je Pula oblikovana kao grad s promijenjenim identitetom izgrađenim na umnogome drugačijoj demografskoj i kulturnoj podlozi, kao grad na novome teritoriju koji dotad nije državno-politički bio povezan s Hrvatskom i Jugoslavijom, kao grad čije je mjesto u jugoslavenskom socijalističkom imaginariju bilo iznimno jako, posebno s obzirom na Brijune, igrani film i vojsku. Zbog svoje povijesne uronjenosti u socijalizam i svog tadašnjeg rubnog položaja prema hladnoratovskom Zapadu Pula je odlično polazište za istraživanje socijalizma, Hladnoga rata i Pokreta nesvrstanih te cijele lepeze njihova šireg društvenog utjecaja na područja od visoke politike preko kulture do svakodnevice.
Što se i kako istraživalo u okviru projekta „Stvaranje socijalističkoga čovjeka: Hrvatsko društvo i ideologija jugoslavenskoga socijalizma“. Zašto je važno istraživati socijalizam/ Kako se stvarao socijalistički čovjek/ Kakvu je ulogu imala glazba u jugoslavenskom socijalizmu, a kakvu radne akcije/ Kako je trebao izgledati novi socijalistički čovjek?
Odgovore na ta i mnoga druga pitanja potražite ovog ponedjeljka u Dnevnom boravku Rojca gdje će biti predstavljeno prvih pet godina rada Centra za kulturološka i povijesna istraživanja socijalizma te ćemo se kroz razgovor dotaknuti bitnih i aktualnih tema iz povijesti Jugoslavije. Nakon predstavljanja predviđena su pitanja publike, gdje kroz razgovor sa znanstvenicima koji se svakodnevno bave temama iz povijesti Jugoslavije, možete saznati što vas zanima o našoj prošlosti.
Gosti su sdr.sc. Igor Duda, dr.sc. Lada Duraković, dr.sc. Boris Koroman, dr.sc. Andrea Matošević, sa Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, a predstavljanje moderira Vedran Stanić.
Organizator događaja je Savez udruga Rojca. Programi u Dnevnom boravku realizirani su sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Zaklade Kultura nova.