Obilježavanje Međunarodnog dana volontera
Međunarodni dan volontera proglasila je Opća Skupština UN-a 1985. godine, a od tada se redovno obilježava 5. prosinca. Tim povodom Savez udruga Rojca želi iskoristiti priliku i ukazati na veliki doprinos koji zajednici pružaju volonteri koji u SUR-u djeluju u sklopu programa Europske snage solidarnosti. Kroz razne projekte u radu SUR-a, a samim time i Društvenog centra Rojc kao takvog, sudjelovalo je na desetke volontera te tragove njihovog rada i danas osjećamo unutar Rojca. Trenutno je aktivno pet volontera, unutar projekta “Pokretači solidarnosti u Rojcu”, a njihova imena su Marija Stojadinović, Igor Zenzerović, Dragan Sarapa, Alessia Krivičić i Valent Hrvatin.
Krenuvši od najrecentnijih događanja, izdvojili bismo otvorenje community knjižnice “ROJCbook” koja broji više od 1.600 naslova, a čije je otvaranje inicirala Alessia Krivičić. Kao zanimljiv dodatak knjižnici je najavljeno dodavanje romske sekcije, projekt za koji je zadužen Igor Zenzerović. Knjižnični naslovi promovirat će se i analizirati u emisiji “Audio ROJCbook” koju je osmislila te koju će voditi Marija Stojadinović. Autor vizuala “ROJCbooka” je također volonter, Valent Hrvatin.
Početkom listopada ove godine, a u sklopu projekta GRAD(imo) Rojc, otvorili smo Info Punkt na kojemu volonteri svakoga dana od 9 do 21 sat korisnicima Rojca pružaju sve relevantne informacije.
Posebno iskustvo za volontere bilo je sudjelovanje u organizaciji glazbenih događanja koja su se ovo ljeto odvila u unutarnjem dvorištu Rojca. Tako su se ovog ljeta imali priliku angažirati unutar organizacije koncerata bendova Let 3 i Saša 21, zatim na trodnevnoj koncertnoj manifestaciji na kojoj su nastupili Sara Renar, Klinika Denisa Kataneca, Jonathan i drugi. Većinu spomenutih umjetnika su naši volonteri intervjuirali i fotografirali, dok je tadašnji volonter Dino Popović čak i nastupio kao predgrupa bendu Jonathan.
Volonteri Saveza udruga Rojca sudjeluju u kreiranju sadržaja za community radio Radio Rojc. Emisije koje su i dalje aktualne jesu “Sviraš šta?” Dina Popovića o pulskoj glazbenoj sceni te “Bandscout” Marije Stojadinović o mladim underground bendovima.
Volonteri su izvještavali s većine bitnih događanja u gradu, kao što su Pula film festival i Međunarodni kazališni festival PUF, zatim s otvaranja brojnih izložbi, promocija knjiga, koncerata, prosvjeda, a sav medijski sadržaj koji su kreirali moguće je pronaći na web stranici i na Mixcloudu Radio Rojca. Ove su godine bitnog udjela imali i u izdanju specijalnog programa Radio na ledu. Igor je sudjelovao u emisiji “Isušena Kaljuža”, a Marija je napravila poziv za studentske radove i radijsku reportažu “Brončani jezik”.
Treba spomenuti i emisije koje trenutno nisu dio programa radija, a koje su nesumnjivo ostavile traga. Između ostalih to su “Two Talking Heads”, emisija posvećena ljudima koji žele podržavati druge ili doprinijeti razvoju zajednice, “Voglio Vivere Cosi” o specifičnostima talijanske kulture, “Webcome To The Jungle” o fenomenima na internetu te “Claudi Y Amigos” o svjedočanstvima neobičnih ljudi.
Osim u aktivnostima SUR-a volonteri pomažu i drugim udrugama koje djeluju unutar Rojca. Pomagali su u radu glazbene radionice Udruge cerebralne paralize Istarske županije, u događanjima Zelene Istre i Studentske udruge Pula te su sudjelovali u lutkarskoj predstavi “Kraljeva kći” udruge Merlin. Centar Shin je za volontere omogućio besplatne tečajeve joge, dok su u okviru ESS projekta svim stranim volonterima omogućeni tečajevi hrvatskog jezika.
Neki od prijašnjih volontera koji se ističu po broju svojih ostvarenih ideja su Lusine Voskanyan koja je organizirala slušaonicu suvremene armenske glazbe te izvela projekt “What is Rojc Made of” unutar kojeg je kroz formu video intervjua razgovarala s udrugama iz Rojca i njihovim korisnicima. Jedna od najaktivnijih volonterki bila je Polina Komyagina iz Rusije koja je organizirala francuski jezični klub, festival suvremene ruske umjetnosti, predavanja za mlade o mobilnosti umjetnosti i umjetničkim rezidencijama te je izradila mural u prizemlju i video pod nazivom “Corridors of Rojc”. Paula Suarez iz Španjolske i Vladimir Bertozzi iz Italije pokrenuli su Instagram neslužbene maskote Rojca, mačke poznate kao Batman, koji je i dalje aktivan i omiljen među korisnicima Rojca i Puljanima. Njih dvoje su također organizirali izložbu fotografija Batmana, koja se i danas može pogledati, dok je Vladimir autor fotoknjige o grafitima i muralima u Rojcu.
Bez rada i vremena koji volonteri svakodnevno ulažu, Društveni centar Rojc danas bi bitno drukčije izgledao. Rezultate njihovog djelovanja vidimo u gotovo svakom dijelu Rojca. Posebnost Rojca dodatno je istaknuta činjenicom da su mladi ljudi iz svih krajeva svijeta odabrali baš Rojc kao mjesto na kojemu sebe mogu najviše razviti, gdje mogu najviše naučiti te gdje mogu ostaviti najbolji trag. Savez udruga Rojca i dalje nastavlja s ugošćavanjem stranih volontera, koliko to dozvoljavaju trenutne mjere, a njihov rad prezentira kroz sve svoje aktivnosti koje je moguće pratiti na web stranici rojcnet.pula.org te na društvenim mrežama DC Rojca.