Volontiraj u Trieru (Njemačka)
Grad Trier (Njemačka) raspisao je poziv za volontera/ku koji/a želi sudjelovali u aktivnostima gradske uprave Grada Triera, točnije, u aktivnostima odjela za bratimljenje gradova. Pula i Trier pobratimljeni su već 50 godina te se tim povodom prvi volonteri/ke u sklopu programa Europskih snaga solidarnosti u Trieru traže baš iz Pule. Volontiranje je dugoročno u trajanju od 9 ili 10 mjeseci, a početak volontiranja bio bi listopad ili studeni 2021. godine. Savez udruga Rojca je akreditirana organizacija te će pomoći Gradu Trier pri traženju i spajanju volontera/ke i pružat će podršku volonteru/ki za vrijeme trajanja volonterskog staža.
Stoga pozivamo mlade od 18 do 30 godina koji žele znatno pridonijeti društvu i aktivno iskazivati solidarnost da sudjeluju u ovoj neprocjenjivoj prilici koja će im omogućit stjecanje iskustava i razvoj novih vještina. Svoje motivacijsko pismo i životopis na hrvatskom i engleskom jeziku potrebno je poslati na mail evs.surojc@gmail.com zaključno do 7.11.2021. godine.
VOLONTER/VOLONTERKA
Poželjno je da volonter/ka ima osnovno znanje njemačkog jezika, ali bi trebao/la pokazati i spremnost za sudjelovanje na tečaju njemačkog jezika.
Nisu potrebna posebna prethodna znanja ili kvalifikacije, međutim volonter/ka bi trebao/la biti zainteresiran/a za političke teme, gradsku organizaciju i administraciju, građanski angažman i demokratske procese. Volonter/ka bi također trebao/la pokazati interes za Europu i za teme poput međunarodne suradnje, međunarodnih pitanja i međunarodnih događaja. Otvorenost prema (međunarodnim) akterima i zadacima, interes za komunikacijom i suradnjom unutar europskog prostora, samoinicijativa te komunikativnost zasigurno su prednosti.
Volonter/ka će biti odabran/a uzimajući u obzir načela Europskih snaga solidarnosti poput jednakog tretmana, jednakih mogućnosti, nediskriminacije.
INFORMACIJE O PROJEKTU
Prva partnerstva Triera s gradovima Metzom (Francuska) i Gloucesterom (Ujedinjeno Kraljevstvo) osnovana su 1957., zatim slijede Ascoli Piceno (Italija) 1958., Hertogenbosch (Nizozemska) 1968. i Pula (Hrvatska) 1971. godine. Trier je pobratimljen i s Nagaokom (Japan), Xiamenom (Kina), Fort Worthom (Sjedinjene Američke Države) i Weimarom (Njemačka).
Kao jedan od osnivača prekogranične gradske mreže QuattroPole, koja uključuje gradove Luksemburg, Metz i Saarbrücken, Trier je član prekogranične Euroregije SaarLorLux+ i aktivno uključen u rad prekogranične Velike regije između Luksemburga, Grand Esta, Saarlanda, Rhineland-Palatinate-a i Belgije.
Uključivanjem u Europske snage solidarnosti, Trier daje konkretan doprinos lokalnom potvrđivanju europskih vrijednosti i stvara nove perspektive za suradnju među građanima. Uključivanjem europskih pobratimljenih gradova i udruga bratimljenja ovaj grad promiče ideju solidarnosti i suradnje na gradskoj razini te međukulturnu kompetenciju svih sudionika.
Planirane projektne aktivnosti za vrijeme boravka u Trieru su vrlo raznolike; volonterima/kama se daje prilika da doprinesu vlastitim idejama, da ih dalje razviju u projektno i na kraju ih implementiraju. Posebna se pozornost posvećuje očuvanju i proširenju europskih ugovora o bratimljenju gradova koji su nastajali i rasli desetljećima.
Troškovi koji su pokriveni iz ovog programa: hrana i smještaj u iznosu od 24 eura na dan (870 eura mjesečno), 275 eura za put, 5 eura na dan džeparac.
O GRADU TRIERU
Trier je najstariji grad u Njemačkoj, a ujedno i vrlo inovativan, te s oko 20.000 studenata vrlo mlad grad. Karakterizira ga visoka kvaliteta života i veliki potencijal u područjima znanosti, poslovanja i kulture.
Društvena odgovornost, tolerancija i otvorenost određuju način na koji ljudi žive zajedno. Gradska uprava Triera trenutno ima više od 2000 zaposlenih. 2000-godišnja povijest grada Triera obveza je i poticaj za zaposlenike kako bi se suočili s izazovima budućnosti u Europi koja raste zajedno. Trier je čvrsto predan europskim integracijama i promiče širenje europskih vrijednosti. U zemljopisnoj blizini svojih susjeda Luksemburga, Francuske i Belgije, postojeća se suradnja kontinuirano intenzivira, pokreću se novi projekti i jača međunarodna razmjena. Stalni je cilj promicati sudjelovanje građana i uključivanje u demokratski život, podržati razmjenu među građanima država članica Europske unije, te na taj način održavati i dalje razvijati otvoreno i tolerantno društvo.
O EUROPSKIM SNAGAMA SOLIDARNOSTI
Europske snage solidarnosti pokrenute su u prosincu 2016., a od listopada 2018. imaju oblik projekta koji financira EU, s operativnim proračunom od 375,6 milijuna eura u razdoblju 2018. – 2020. Mladima u dobi od 18 do 30 godina (odnosno 35 za humanitarne aktivnosti) volontiranje omogućuje sudjelovanje u svakodnevnom radu organizacija usmjerenih društveno korisnim aktivnostima.
Snagama se do sada pridružilo 275 000 mladih, a budući da se inicijativa pokazala vrlo uspješnom, Europske snage solidarnosti nastavljaju s aktivnostima i u razdoblju 2021. – 2027. te se proširuju na područje humanitarne pomoći EU.
Putem volonterskih projekata mladi imaju priliku sudjelovati u aktivnostima solidarnosti i pružati potrebnu pomoć lokalnim zajednicama. Sudionici mogu volontirati u svojoj zemlji boravišta ili izvan nje (prekogranično), i to pojedinačno ili u timovima, a aktivnosti mogu trajati najviše 12 mjeseci.
Oznakom kvalitete potvrđuje se da je organizacija voljna i sposobna provoditi visokokvalitetne aktivnosti solidarnosti u skladu s načelima, ciljevima i standardima kvalitete Europskih snaga solidarnosti. Dobivanje oznake kvalitete preduvjet je za sudjelovanje u volonterskim aktivnostima.