Završna prezentacija online radionice radiodrame “Daj ne drami”
Savez udruga Rojca je u sklopu projekta „ArtON – Mreža umjetnika u razvoju“ organizirao besplatnu online radionicu radiodrame „Daj ne drami“ namijenjenu mlađima od 25 godina koju je vodio Dejan Gotal. Radionica je osmišljena u četiri dijela, koja su se realizirala kroz 15 susreta u trajanju od sat vremena, te uz dodatna tri predavanja gostujućih predavača. “Daj ne drami” radionica omogućila je polaznicima da zagolicaju maštu, stvaraju svoj svijet u kojeg su pozvani svi slušatelji. Pristupačnost radija kao medija dostupnog svima dozvoljava širenje priča, ideja, rasprave, te oplemenjuje svakog slušatelja.
Polaznicima se pažljivo i metodično kroz radionicu predstavilo i pojasnilo kako osmisliti i realizirati radiodramu u nekoliko koraka. Odabir teksta, pisanje teksta, pronalazak teksta, interpretacija (gluma), kreiranje audio atmosfere, zamišljanje, snimanje i editiranje snimljenih sadržaja, te režija i temeljita organizacija izvedbe radiodrame neke su od tema koje su sudionici imali prilike obraditi. Dodatna vrijednost istaknula se kroz tri stručna predavanja. Petra Blašković, poznata pulska glumica, lutkarica, glazbenica i redateljica s osječkom adresom, koja je na sceni od svoje pete godine, te je odigrala desetke različitih uloga, govorila je o procesu kreiranja radiodrame, odabiru literature, pisanju radiodramskih tekstova, izradi scenarija i režiji radiodrame. Doc. dr. sc. Boris Koroman diplomirao je književnost i etnologiju u Zagrebu, gdje je i doktorirao na poslijediplomskom studiju književnosti, kulture, izvedbenih umjetnosti i filma. Predaje književnost na Sveučilištu u Puli, pri kojemu je i jedan od suosnivača Centra za kulturološka i povijesna istraživanja socijalizma. Objavljuje znanstvene radove iz područja književnosti i istraživanja kulture. Autor je monografije Suvremena hrvatska proza i tranzicija. Na svom predavanju Boris Koroman upoznao je polaznike s teorijom radiodramom, te odgovorio na pitanja što je radio drama, koje su njene mogućnosti i ograničenja. Dominik Karakašić, akadmeski glumac i lutkar, završio je Akademiju u Osijeku, a trenutno djeluje u Kazalištu lutaka Zadar. Igrao je u brojnim predstavama, a za svoj rad nagrađen je i zmđu ostalog i 2018. na Festivalu ASSITEJ u Čakovcu nagradom za najbolje glumačka ostvarenja u predstavi “Kaštanka”, 2021. na Festivalu ASSITEJ nagradom za najbolje glumačko ostvarenje za mušku ulogu u predstavi “Caffe Kraljevstvo”, te nagradom za glumu i animaciju u predstavi “Caffe Kraljevstvo” na Međunarodnom festivalu profesionalnih kazališta za djecu i mlade “Novosadske pozorišne igre”. Dominik Karakašić je polaznicima ispričao više o načinima snimanja audio sadržaja i pojasnio kako snimiti radiodramu i koje su tehnike, te kako se udubiti i uživjeti u lik i na taj način prenijeti scenarij slušateljima.
Završna prezentacija radionice radiodrame će se održati, kao i svi susreti, putem Zoom platforme, u srijedu 24. svibnja u 20.15 sati. Link za susret je: https://us06web.zoom.us/j/82103194447?pwd=M2VJUEVUZ3pzcUYveGlGUFZrSXU5UT09
Radionica se održala u sklopu projekta „ArtON“. Projekt „ArtON – Mreža umjetnika u razvoju“ provodi Savez udruga Rojca, a sufinancirala ga je Europska Unija iz Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali, iz Europskog socijalnog fonda. Ukupna vrijednost projekta je 63.718,98 eura (480.090,69 kuna) / 54.161,14 eura (408.077,09 kuna) sufinancirano je sredstvima Europske Unije iz Europskog socijalnog fonda.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Sadržaj objave isključiva je odgovornost Saveza udruga Rojca.