Savezi u kulturi – jačanjem veza do snažnih kulturnih klastera
Drugi dan dvodnevnog susreta “Jučer – danas – sutra: umjetničko nasljeđe, folklor i živa tradicija” započeo je edukativnim izlaganjem Mirjane Radulović i Afrodite Bulajić iz Saveza udruga Rojca o udrugama i savezima udruga u Hrvatskoj. Princip rada te svrha postojanja udruga često su predmet polemika upravo zbog neinformiranosti o njihovom radu i načinu funkcioniranja. Počevši od postulata da udruga u svojim temeljima mora poštovati načela neovisnosti, javnosti, demokratskog ustroja, neprofitnosti i slobodnog sudjelovanja u javnom životu, sudionicima su objašnjene etičke te zakonske strane njihovog djelovanja čime aktivnosti udruga trebaju direktno utjecati na društvo. Tako su ciljevi udruga u svojoj biti uvijek usmjereni na dobrobit društva i zajednice, a svojim aktivnostima iniciraju, provode i zagovaraju promjene u onim segmentima gdje primijete potrebu.
Jedna od najbitnijih aktivnosti udruga je svakako zagovaranje, točnije pružanje informacija i jačanje svijesti u javnosti o raznim temama/pitanjima. Javno zagovaranje nije rješavanje dnevnih pitanja koja muče određenu grupu – ono se bavi sustavnim i bitnim izazovima. Na izražen interes sudionika o načinima postizanja cilja zagovaranjem, Mirjana Radulović je prisutnima objasnila da je zagovarački pristup dugotrajan proces koji često traje godinama te je za njega bitna strpljivost i upornost kako bi se se postigao cilj, ali i poznavanje vještina komuniciranja, dobro poznavanje problematike i procesa donošenja odluka kako bi se postigle željene promjene.
Važnost umrežavanja objašnjena je na primjerima postojećih saveza i mreža te njihovih projekata kroz potporu i pomoć koje udruge dobivaju stvaranjem partnerstava, ali i vrijednim učenjem i edukacijama kroz interakciju. Uz vlastite primjere partnerstava koje ostvaruje Savez udruga Rojca i mrežama čiji je član, a koje je predstavila Mirjana Radulović, poput Trans Europe Halles mreže, koja okuplja kulturne centre iz više od 40 zemalja diljem Europe, temi je doprinio i Marino Jurcan iz udruge Metamedij. Prezentirajući put i rezultate Metamedija, posebice se osvrnuvši na uspjeh Mi+ platforme, obrazložio je načine i mogućnosti kojima je Metamedij ostvario svoje ciljeve.
Možda najzanimljivija tema, izvor financiranje udruga i Saveza počela je prezentacijom Helge Može’ iz Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva, nakon čega je Emina Popović Sterpin, pročelnica Upravnog odjela za kulturu Grada Pule, iznijela podatke o visini i vrstama financiranja udruga i programa u kulturi od strane Grada. Pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije, Vladimir Torbica, istaknuo je module financiranja od strane županije kao i natječaje na koji se zainteresirani mogu javiti. Kao jedan od najprominentnijih aktera u polju i time vrlo zanimljiv sudionicima susreta, Savez udruga Rojca predstavljen je od Mirjane Radulović upravo zbog načina financiranja koji se gotovo u potpunosti temelji na projektnom financiranju. Javljajući se na međunarodne i nacionalne natječaje, Savez već godinama planski prepušta lokalne natječaje drugim udrugama koje djeluju na području Pule i Istre upravo zbog prikupljenog znanja i iskustava koje njegovi zaposlenici posjeduju i koja su, po riječima Mirjane Radulović, vrlo voljni dijeliti s drugim zainteresiranim udrugama.
Zadnja aktivnost edukacije bilo je izlaganje i diskusija o ciljanim skupinama. Kako ih odrediti i ostvariti aktivnosti za njih predstavljeno je kroz predavanje Mirjane Radulović koja je uz razgovor i pitanja postavljena od sudionika otvorila i temu formiranja tijela koje bi bilo na raspolaganju organizacijama u kulturi, kao i predložila razne modele suradnje između drugih organizacija i škola te istaknula nužne edukacije kako bi organizacije unaprijedile svoje djelovanje i povećale članstvo.
Moderatorica drugog dana bila je Ivana-Nataša Turković (SAKUD Pula), a zaključak svih prisutnih je da su ovakve edukacije prijeke potrebne svim organizacijama i njihovim članovima.