Tvornica zvuka – istraživanje za slobodu kreativnosti
Pod iskusnim vodstvom eminentnih pulskih glazbenika, Alena Sinkauza, Nenada Sinkauza i Marca Quarantotta, održana je dvodnevna glazbena radionica koja je pružila mladim glazbenicima priliku da istraže mikrofone, efekte, sintetizatore i druge audio uređaje te kroz vlastiti glas, tijelo i opremu nauče osnove improvizacije. Interes mladih zaljubljenika u glazbu je nadmašio sva očekivanja predavača te su se mjesta na radionici ispunila u potpunosti gotovo istog dana.
Tako su kroz vikend, mladi u dobi od 15-25 godina uspješno upili sav kreativni zanos, širinu znanja i dubinu razumijevanja improvizacije kroz različite instrumente te iskusili radost zajedničkog impromptu muziciranja vođeni oslobođenim instinktom. Radionica se usredotočila na slobodnu kreaciju, intuitivnu kompoziciju te stavila naglasak na zvučne eksperimente kao temelj zajedničkog muziciranja.
Sama radionica je osmišljena prema konceptu Tvornice zvuka koju su 2016. pokrenuli muzikologinja Davorka Begović i glazbenik i skladatelj Nenad Sinkauz, u sklopu programa Muzičkog salona Kulture promjene Studentskog centra Zagreb te ju provodili kroz projekte udruge KONTEJNER. Sudjelovanje u dvodnevnoj radionici nije bilo namijenjeno samo za školovane glazbenike, već se na jednaki način obraćala i samoukim polaznicima i to stoga jer sudar glazbenih žanrova i muzičkih afiniteta polaznika je bio dobrodošao jer se radionica fokusirala na slobodnu kreaciju, intuitivnu kompoziciju s naglaskom na zvučni eksperiment kao polazišnu točku zajedničkog muziciranja.
Uz promišljeno uho vodiča, ovom radionicom željela se popularizirati eksperimentalna glazba kod mladih i potaknuti ih drugačijim pristupom stvaranju i promišljanju glazbene izvedbe.
Alen Sinkauz (Pula, 1978.), Nenad Sinkauz (Pula, 1980.) – skladatelji i glazbenici. Aktivno se bave glazbom od sredine 90-ih. Diplomirali su muzikologiju i etnomuzikologiju u Padovi. Skladaju i oblikuju zvuk u glazbeno – scenskim, plesnim i kazališnim predstavama te radiofonijskim, site-specific i multidisciplinarnim formama izvedbe. Kroz izvedbeno-skladateljski rad, zanima ih dijalog akustičnih i elektroničkih instrumenata, hibridnost spajanja glazbenih i kazališnih principa u izvedbi, te improvizacija kao istraživački orijentir za nove izvedbene formate. Skladaju glazbu za dugometražne i kratkometražne igrane filmove kao i za eksperimentalno animirane filmove surađujući s istaknutim filmskim redateljima. Marco Quarantotto magistrirao je jazz bubanj i udaraljke na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti – Institutu za jazz glazbu u Grazu, kod sveučilišnih profesora Alex Deutsch, Mandred Josel i Howard Curtis. Na hrvatskoj glazbenoj sceni surađivao je s glazbenim grupama Nola, Goribor, East Rodeo i T.B.F. U 2009. godini seli u London gdje nastavlja glazbenu karijeru. Od tada do danas nastupao je sa mnogim britanskim cjenjenim glazbenicima, a snimio je preko četrdeset albuma za razne umjetnike iz glazbenih pravaca Jazz, Rock, Experimentalne i Etno glazbe, diljem Europe i Velike Britanije.