Kreativnost – važna karika mentalnog zdravlja
Svjetska federacija za mentalno zdravlje (engl. World Federation for Mental Health – WFMH) u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (engl. World Health Organization – WHO) od 1992. godine obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja (10. listopada) čime se želi potaknuti na ulaganje u sustav podrške mentalnom zdravlju i naglasiti važnost koju ima promicanje mentalnog zdravlja.
Predrasude, stigma i diskriminacija s kojima se susreću ljudi s mentalnim bolestima utječu na fizičko i mentalno zdravlje tih osoba, njihove obrazovne mogućnosti, trenutnu i buduću zaradu i izglede za zaposlenje, a utječe i na njihove obitelji i voljene osobe. Upravo zato je podrška okoline i društva u cjelini nužna kako bi se potpuno integrirali u sve aspekte života.

Kreativnost je poželjna u svakoj sferi života, a poznato je i da pozitivno utječe i na mentalno zdravlje, oplemenjujući svakog pojedinca i doprinoseći razvoju društva. Istraživanja su pokazala da kreativnost ima značajan utjecaj na naše mentalno zdravlje jer smanjuje anksioznost, depresiju i stres, te povećava osjećaj sreće, fokusa i motivacije.
Stoga je ove godine Dan mentalnog zdravlja u Dnevnom boravku Rojca je obilježen kroz kulturu i umjetnost. Otvorenjem izložbe “Mozaik kreativnosti” stvaralačke grupe “Kreativci”, glazbom i plesom, korisnici i učenici Škole za odgoj i obrazovanje, Dnevnog centra za radnu terapiju i rehabilitaciju Pula te Centra za rehabilitaciju Pula priredili su šarolikim kulturno-umjetnički program.

Grupa „Kreativci „ nastala je kroz suradnju korisnika i učenika Škole za odgoj i obrazovanje, Dnevnog centra za radnu terapiju i rehabilitaciju Pula, te Centra za rehabilitaciju Pula.
Ovaj vid suradnje omogućava korisnicima i učenicima sudjelovanje u aktivnostima u kojima se mogu kreativno izraziti, uvježbavati razne likovne tehnike, družiti se, stjecati nova prijateljstva, jačati samopouzdanje i toleranciju kroz vrijedan proces upoznavanja s različitostima.
Proces kreativnog stvaranja doprinosi poboljšanju psihosocijalnih i kognitivnih kompetencija, a samim time i kvalitetu življenja, te socijalnu uključenost korisnika i učenika u širu društvenu zajednicu.

Kreativni susreti pružaju mogućnost upoznavanja djelatnika, učenika i korisnika na obostrano zadovoljstvo te pridonose umrežavanju i inkluzivnosti.

Izložba u prostorima Dnevnog boravka Rojca, otvorena do 23. listopada, omogućuje korisnicima i učenicima aktivno uključivanje u zajednicu gdje mogu prezentirati svoje likovne radove široj javnosti i na taj način oplemeniti svoje iskustvo.
