Radiona Re-Geppetto, javni prostor smješten u Društvenom centru Rojc, kojim upravlja Savez udruga Rojca, predstavlja jedinstvenu radionicu za samopopravak i kreativno učenje. Namijenjena je široj javnosti kako bi kroz kreativne procese upoznala osnove održivog razvoja i zelenih politika.
Prostor radione obnovljen i otvoren u sklopu projekta „R.O.J.C.: Razvijamo-Omogućavamo-Jačamo-Cijenimo“ koji je podržan od strane ESF-a, opremljen je alatima, posebno osmišljenim radnim površinama te doniranim potrošnim materijalom. Programima koordinira majstor Marko Grbac Knapić.
Radiona Re-Geppetto dobitnik je priznanja „Europian Week for Waste Reduction“ za 2021. godinu, istaknuvši se među 12 400 prijavljenih akcija iz 30 EU zemalja, ocijenjenih na temelju vidljivosti, komunikacije, kvalitete sadržaja, originalnosti, inspiracije te održivosti.
Osim što se Radiona bavi održivim i zelenim politikama, program ovog prostora obuhvaća umjetničko istraživanje, suvremene umjetničke prakse, projekcije i stvaranje novih ideja, tako da je prostor koncipiran multimedijalno i interdisciplinarno i u svim se segmentima povezuje s lokalnom zajednicom, naglašavajući održivost i zeleni razvoj.
U proteklim su se mjesecima provodila dva ključna kulturno umjetnička programa, “Re-Geppetto song” i “Sound Garden Re-Geppetto”.
“Re-Geppetto song” je audio-vizualni umjetnički istraživački proces inspiriran radionicom Re-Geppetto. Kroz snimanje zvukova prostora radionice i obradu u programu Ableton, polaznici su kreirali kompoziciju inspiriranu samim prostorom. Cijeli proces snimanja i stvaranja glazbe dokumentiran je fotografijama i videom.
U ovom programu sudjelovao je voditelj Radione, Marko GrbacKnapić, istaknuti glazbenik i istraživač zvuka koji se služi programom Ableton za stvaranje glazbe.
“SoundGarden Re-Geppetto” predstavlja seriju eksperimentalnih radionica fokusiranih na biljke. Kroz primjenu EEG uređaja, polaznici su istraživali kako biljke reagiraju na dodir i emocije te su transformirali njihovu električnu aktivnost u zvuk. Ovaj program vodio je Hrvoje Cokarić, glazbenik, glumac i istraživač, koristeći EEG uređaje za generiranje zvuka iz električne aktivnosti biljaka.
Ove aktivnosti podupiru stvaranje novih zvukova, interakciju s prostorom te povezivanje umjetnosti i znanosti. Kroz radionice, polaznici su aktivno sudjelovali u stvaranju novih umjetničkih djela, istražujući granice zvuka i interakcije s okolinom.