Gradionica – Vrtni đir
Dođite u subotu, 30. travnja u Gradsku radionicu, pokušajmo razjasniti vezu između lokacije, subjektivnosti i višestrukosti značenja Vrta kao posebnog mjesta umjetničkog iskustva.
30. travnja 2016. od 16 do 20 sati u vrtu Gradske radionice na adresi Ljudevita Posavskog 10 (u blizini Konzuma na Stoji) održat će se interaktivni program prezentacija, radionica, glazbe, slikarstva, modeliranja… u cilju stvaranja prostora spontanog djelovanja i suradnje, a nadasve dijaloga. Arhitektica Breda Bizjak predstaviti će projekt “Otvoreni grad”, a kao zasebnu temu istražiti ćemo mjesto Vrta kao konceptualni i stvarni prostor u umjetnosti.
Vrt je već dugo omiljena tema u umjetnosti. Kao mjesto usamljenih sanjarenja, kao mjesto romantične ljubavi, utočište od pritisaka modernog života, kao simbol statusa i težnji, tajnovito mjesto za meditaciju o smrtnosti ili smislu života, a također i skrovište. Iako privlačnost Vrta ostaje konstanta, način na koji ga umjetnici prikazuju dramatično se razlikuje ovisno o periodu, kulturnim poveznicama i tehnici. Srednjovjekovna predstava Vrta prožeta je alegoričnim značenjima i snažnom spiritualnošću, dok su prikazi u Renesansi i Baroku manifestacije bogatstva i moći. U 19. stoljeću učinci industrijalizacije i uspon srednje klase potakli su novi oblik vrtne ikonografije jer po prvi put Vrt više nije isključivo područje elite. Kućni vrtovi bili su omiljeni subjekt umjetnika Moderne, a kroz dekorativne objekte i ukrase, vrt je živio u interijerima tijekom cijele godine. Na prijelazu u 20. stoljeće umjetnici počinju gledati na vrtove ne kao mjesta hortikulture, već kao mjesta koja transformiraju svjetlost i boju te ih suočavaju s vlastitim fantazijama i strahovima dok u Postmoderni Michel Foucault prepoznaje Vrt kao heterotopijsko mjesto odnosno kao prostor bavljenja različitim pogledima koji grade sliku mogućnosti, budući je njegova lokacija istovremeno fizička i psihološka.
Programe Gradske radionice podržava Zaklada Kultura Nova