SOUNDPAINTING radionica 2024
Soundpainting platforma Pula u suradnji s udrugom RONDO HISTRIAE i Savezom udruga Rojca predstavlja SOUNDPAINTING radionicu 2024, koja će se održati u petak i subotu, 29.i 30. ožujka 2024. od 15 do 19 sati u Dnevnom boravku DC Rojc Pula.
SOUNDPAINTING radionica 2024.
namijenjena školovanim i samoukim glazbenicima, glazbenim profesionalcima i amaterima – dobne skupine: 20 – 70 godina
Vrijeme: petak, 29. i subota, 30 .ožujka 2024. od 15 do 19 sati
Voditelj radionice: Neven Radaković
Ključni termini:
Skladanje u relanom vremenu
Spontana kompozicija
Instant kompozicija
Intuitivna kompozicija
Konceptualna kompozicija
Event kompozicija
Performativna kompozicija
Zvučna kompozicija
Game kompozicija
Dirigirana improvizacija
Kolektivna improvizacija
Konceptualna improvizacija
Slobodna improvizacija
“Soundpainting zahtjeva od izvođača odmak od poznatog i predvidivog, te posvetu svakom pojedinačnom kreativnom činu bez znanja o tome kuda vodi“ – Walter Thomson
Što je to Soundpainting?
Soundpainting je univerzalni multidisciplinarni znakovni jezik za skladanje u realnom vremenu, namijenjen glazbenicima, plesačima, glumcima i vizualnim umjetnicima. Koncipirao ga je Walter Thomson 1974. godine i razvija se do danas. Trenutno obuhvaća više od 1500 znakova, koje skladatelj – soundpainter pokazuje kako bi proizveo specifičnu reakciju izvođača.
Soundpainter stoji ispred grupe izvođača te rukama i tijelom pokazuje niz znakova koji označavaju specifičan ili aleatoričan materijal koji ansambl (grupa izvođača-improvizatora) treba proizvesti. Reakcije izvođača (ansambla) soundpainter dalje usmjerava i tako uobličava kompoziciju.
Soundpainter – skladatelj/dirigent – sklada u realnom vremenu i oblikuje kompoziciju po vlastitoj želji. Ponekad može predvidjeti reakciju pojedinog izvođača, često puta ne. Specifičnost i slučajnost dva su osnovna elementa kojima se služi.
Znakovi soundpainting jezika koriste se kroz sintaksne upute TKO, ŠTO, KAKO i KADA. Postoji puno vrsta znakova, i dok neki označavaju specifičan izvedbeni materijal ili stil, drugi označavaju brzinu razvijanja ideje, način izvedbe, ulogu u ansamblu, aleatorički koncept, disciplinu, poziciju na pozornici, kretanje, ponašanje, karakter itd.
Soundpainting zahtjeva od izvođača odmak od poznatog i predvidivog, te posvetu svakom pojedinačnom kreativnom činu bez znanja o tome kuda vodi. Jednako je nepredvidiv za izvođača-improvizatora kao i za skladatelja-soundpaintera, koji uvijek sklada samo s onim što se dogodi u trenutku. Rezultat su dinamični dijalozi između skladatelja i ansambla, odnosno, spontane real-time kompozicije u čiji uzbudljivi nastanak na vrlo jednostavan način može biti uključena i publika.
______________________________________
BIOGRAFIJA voditelja
NEVEN RADAKOVIĆ (Pula, 1978.), akademski dirigent, skladatelj, teoretičar glazbe, glazbeni pedagog, glazbenik, performer – umjetnički voditelj i producent Soundpainting platforme Pula.
Magistrirao je dirigiranje i teoriju glazbe na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi mo.Vjekoslava Šuteja, te glazbenu pedagogiju pri Filozofskom fakultetu u Puli.
Od 1997. aktivan je kao dirigent i zborovođa. Nastupao je i surađivao sa Zagrebačkom filharmonijom, Simfonijskim puhačkim orkestrom Oružanih snaga RH, Ansamblom „Cantus“, Sofijskim festivalskim orkestrom, Međunarodnim festivalskim ansamblom „Ganz“; Opernim zborom i orkestrom HNK-Split, Zborom HRT-a, Akademskim simfonijskim orkestrom i zborom Muzičke akademije u Zagrebu, Akademskim harmonikaškim orkestrom i zborom Odjela za glazbu Sveučilišta Jurja Dobrile, CRI Orchestra, Mješovitim pjevačkim zborom INK-a, Ansamblom „Grand Winds Zagreb“, APU Postmodern Art Ensemble, STiCRI orchestra, Ženskim zborom „Kuraja“, Puhačkim orkestrom „Tar“ i drugima.
Djelovao je kao dirigent i zborovođa u Operi HNK Split, kao zborovođa Mješovitog pjevačkog zbora Odjela za glazbu Sveučilišta u Puli, Mješovitog pjevačkog zbora „Rondo“, Ženskog vokalnog ansambla „Kuraja“, kao dirigent ansambla Grand Winds Zagreb, puhačkog orkestra „Tar“, Puhačkog ansambla “A-bo!?” itd.
Autor je konceptualno-performativnih partitura, voditelj i dirigent umjetničkih projekata multimedijalnog ansambla APU Postmoderm Art Ensemble: „Slučaj sv. Franje“, „Slučaj novigradske arterije“, „Slučaj MSU“,„Cage in a Case“, „Slučaj Mahlerove stolice“, “,„Slučaj Lastovo“, „Slučaj Fratri z Buraji“, „Slučaj Madonne del Monte“, „Slučaj Karlo – One night stand in Rojc“, „Slučaj Gospe od Karmela“.
Autor je umjetničkog koncepta ciklusa audio-vizualnih koncertnih performansa: „Anus Dei“ i „Buta el manigo drio la manera“; te ciklusa performansa glazbenog teatra: „INK-anje“ „Prepared games“, „Experimental Roomservice“, „Theater of voices“.
Bio je umjetnički voditelj rezidencija ansambala: CRIO (CRoatian Improvisers Orchestra) na Audioart experimental & improvised music festival Pula (2022./2021./2020./2019.) APU Postmodern Art Ensemble: na Breakthrough festival MSU Zagreb (2013.), na Međunarodnom festivalu vizualnih umjetnosti – ARTERIJA (2012./2013.), na Audioart experimental & improvised music festival Pula (2012./2013.), at Festival 7 dana stvaranja Pazin (2011.).
Skladatelj je glazbe za dramske i postdramske kazališne predstave: Crtež Davida Belasa, autor: David Belas; „Zločin i kazna“, HNK Split (2009.), autor: A. Ogarijov; „Od terora – ženska gesta kao odgovor na nasilje“, autorica: M. Petković-Liker Zagreb (2012/2013), te autor niza eksperimentalnih soundart radova i konceptualnih kompozicijia temeljenim na autorskim umjetničko-performativnim konceptima: „8 zaborava za trenutak“, „fotografija jedne posljedice“ „6 skica za gumicu“ itd.
Aktivno djeluje kao glazbeni pedagog i predavač na poljima suvremenih glazbeno-umjetničkih praksi vodeći radionice i seminare u Puli, Splitu i Zagrebu ( „Soundpainting“, „Od serijalizma do aleatorike“, “isPAINTING”, „Aleatorična i slobodna improvizacija“, „Minimalizam i aleatorika u djelima T. Riley-a“, „Eksperimentalni glazbeni teatar – tišina i posljedica“ itd.), te na polju reproduktivne umjetničke glazbe kao voditelj radionice za dirigente amaterskih i školskih ansambala (Glazbeni kamp Krug, Tinjan, Festival Faks sing Rovinj), a surađivao je i sa Odjelom za glazbu Sveučilišta Jurja Dobrile vodeći kolegije “Sviranje partitura” i “Zbor”.
Aktivan je u radu prosudbenih komisija za vokalnu, komornu i orkestralnu glazbu (Međunarodni festival harmonikaša u Puli, Međunarodnog natjecanje zborova „Chorus Inside“, Susreta zborova “Naš kanat je lip”), te stručni suradnik – konzultant i recenzent Hrvatskog sabora kulture (selektor amaterskih puhačkih orkestara,, te selektor pjevačkih zborova), a u dva posljednja mandata bio je član kulturnog vijeća za glazbu i glazbeno-scenske djelatnosti grada Pule.
Nakon 15 godina izvođenja klasičnoga repertoara glazbe 18., 19. i 20. stoljeća kao simfonijski, operni i zborski dirigent, 2011. posvećuje se autorskom radu na polju eksperimentalne, improvizirane i Nove glazbe, sa fokusom na konceptualnoj, performativnoj, eksperimentalnoj i intermedijalnoj kompoziciji.
2015. započinje svoje putovanje Soundpaintingom (multidisciplinarnim znakovnim jezikom za skladanje u realnom vremenu), te u suradnji sa udrugom Rondo Histriae pokreće Soundpainting platformu Pula (prostor za istraživanje, produkciju i edukaciju na polju inovativnih umjetničkih praksi), u sklopu koje vodi i organizira radionice, istraživanja i umjetničke rezidencije, te osmišljava, producira i organizira autorske multidisciplinarne, intermedijalne, koncertne i radiofonske umjetničke produkcije: “Orkestracija prostora” , “Treniranje prisutnosti” , , “USTA_NA_K: što bi bilo mišljenje da se neprestano ne suočava sa kaosom”, “Nikad i Uvijek”, “Dum spiro”, “Grafospekcije”, “Metamidi”, “DADa/NENe: kako nešto pretvoriti u ništa bez da izgubi ono nešto”,”PROCESS_ISpainT(H)ING?!”, “IMPROViziJE” , “QuRato”, “MANE”, “KURARE”, te od 2020., kao autor, umjetnički voditelj, organizator i producent, u suradnji sa udrugama Rondo Histriae, Kulturban, Savezom udurga Rojca i umjetničkom organizacijom P137: “Ciklus koncerata Nove, eksperimentalne i improvizirane glazbe”, “Ciklus intermedijalnih, multidisciplinarnih i radiofonskih performansa” i izlagačko-izdavačko-izložbenog projekta – “IZlog”.
Osnivač je i glavni dirigent/skladatelj/soundpainter CRI Orchestra (CRoatian Improvisers Orchestra), čiji je rad i koncerte popratio HRT u sklopu dvaju izdanja emisije “Svijet jazza”, te u emisiji “Vrijeme za jazz” prikazao integralni koncertni performans koji je CRIO održao u dvorani Gorgona u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu u sklopu programa Muzičkog biennala Zagreb 2023., a koji će, u suradnji sa Cantusom i Hrvatskim društvom skladatelja i Umjetničkom organizacijom P137, pod diskografskom etiketom “Kopaton”, do kraja 2024. biti izdan u vinilskom izdanju pod istoimenim nazivom (kao i održani soundpainting performans): “In a Next Life I Want to be a Feedback”.