“Coorperation, not competition!” – izvještaj sa 78 TEH susreta u Pilsenu
78. TEH susret održan je od 9. – 12. 10. 2014. godine u pitoresknom češkom gradu Pilsenu pod geslom “Cooperation not competition”. Pilsen je četvrti po veličini grad u Češkoj s velikom industrijskom tradicijom koja se ponajviše odnosi na proizvodnju piva. Ovaj grad, sat vremena vožnje udaljen od Praga, prema riječima lokalnog stanovništva jedan je od najtipičnijih čeških gradova, sa svim manama i vrlinima koje taj termin sa sobom donosi. Ono što Pilsen zadnjih godina izdvaja od ostalih jest rastući broj sveučilišta i kandidatura za Europsku prijestolnicu kulture 2015. godine koja je doprinijela nastanku sve više organizacija civilnog društva koje djeluju u području kulture i potaknula suradnju s javnim ustanovama koje su ih prepoznale kao ključne za održivi kulturni razvoj grada.
Jedna od tih organizacija je i domaćin konferencije “JOHAN Centrum” – centar za nezavisnu kulturu i edukaciju koji djeluje od 1998. godine. Nažalost, program se nije mogao održati u njihovom matičnom prostoru, prekrasnoj povijesnoj zgradi bivše željezničke postaje zbog renoviranja koje je otpočelo u srpnju ove godine. Dostojna zamjena za prostore u kojima su se sastanci i radionice održale nađena je u vidu zajedničkog prostora kojeg dijele nevladine udruge Pilsena pod nazivom “Drama Centrum” i u pivnici “Husovka” u kojoj su, osim generalne skupštine, brojnih prezentacija i panela,održavana i večernja druženja sudionika konferencije.
Na generalnoj skupštini donosena je odluka o primanju četvero novih članova te da će se konferencija za 2016. održati u Beču, pod vodstvom WUK-a. Također se predstavio koncept sljedeće konferencije u talijanskom gradu Lecce za 2015. godinu koja će se odvijati pod naslovom “Third Space”. Također su predstavljeni sadržaji projekatnih aplikacija u kojima je TEH partner te projekcije različitih scenarija za financiranje i djelovanje do 2016. godine.
Koncept konferencije podrazumijevao je izbor jedne od ponuđenih radionica usmjerenih na upravljanje i razvijanje različitih segmenata u djelovanju nezavisnih kulturnih prostora što je ujedno bio i jedan od najvažnijih elemenata na TEH-u zbog čega su se organizatori potrudili pripremiti čak osam radionica od kojih je svaki posjetitelj mogao izabrati jednu. Radionice su imale teorijski i praktični dio i obuhvaćale su širok spektar aktivnosti; od financijskog rada u sektoru kulture i demistifikacije proračunskih tablica, pisanja izvještaja i pokrivanja proračuna do upravljanja i inovativnih modela organizacije u kulturi, dijeljenja znanja, stvaranja novih ideja i umjetničkih rezidencija.
Predstavnice Rojca popratile su radionicu koncipiranja i vođenja umjetničkih rezidencija pod vodstvom Marka Venneggora, rukovoditelja i supervizora Res Artists fondacije. Na radionici se kroz niz primjera i praktičnih zadataka sudionicima demonstrirao proces koncipiranja umjetničkih rezidencija, ključnih elemenata za izradu nacrta buduće rezidencije, upoznavanje sa postojećim modelima i uspješnim praksama na primjerima, evaluacija procesa, budžetiranja i financiranja te rukovođenja umjetničkih rezidencija.
Dojmljiv segment konferencije bio je bogat i raznovrsni popratni umjetnički program, koji je uključivao glazbene i kazališne večeri. Za spomenuti je svakako kazališni performans “Antiwords” inspiriran djelom češkog političara i pisca Vaclava Havela koji su sudionici odgledali u društvu gradonačelnika Pilsena.
Valja spomenuti kako je neslužbeni dio susreta imao jednaku važnost kao i sam susret. Intenzivni razgovori s ostalim članovima TEH-a koji svi igraju aktivnu ulogu u promicanju, njegovanju i oblikovanju umjetnosti i kulture u svojim lokalnim zajednicama, regijama, zemljama i cijeloj Europi dio su nezamjenjivog iskustva koje će se zauvijek pamtiti.