NAKARADNOST JAVNIH POTREBA U KULTURI GRADA PULE, 2. ČIN
Javno izlaganje ” Nakaradnost Javnih potreba u kulturi Grada Pule, 2. čin” održano je proteklog petka u prostorijama Zadruge Praksa, na kojem su govorili redatelj Zvonimir Peranić i Kristina Nefat, članica Vijeća za nove medijske kulture i kulturu mladih Grada Pule u razdoblju od 2011. do 2014. godine, dok je izlaganje moderirao Goran Matić.
Zanimljivo i informativno izlaganje dotaklo se prvenstveno kulturnih vijeća Grada Pule te brojnim nepravilnostima u njihovom radu, no unatoč tome odaziv publike bio je malobrojan. Najfrapantniji podatak iznijela je Nefat koja je prisutne podsjetila da je u ovogodišnjem Programu javnih potreba u kulturi Grada Pule čak 480 tisuća kuna raspodijeljeno na stavke za koje se ne zna tko su nositelji.
– Kulturno Vijeće za nove medije i kulturu mladih od ove je godine podijeljeno na Vijeće za nove medije i Vijeće za kulturu mladih, no nikakva odluka o osnivanju tog novog vijeća ne postoji. Ne zna se tko je odlučivao o preraspodjeli tih 380 tisuća kuna niti tko je te novce dobio. Ovdje vrijedi napomenuti i da ovo novo vijeće odlučuje o budžetu koji je preko 300 posto veći od onoga o kojem je odlučivalo kulturno Vijeće za nove medije i za kulturu mladih, kazala je Nefat.
Vladimir Peranić je predstavio i koncept knjige u nastajanju „JABUKA – (ne)zdrava (ne)kultura“, koja svojim sadržajem prati predstavu Teatra Rubikon i TOFA-e: „JABUKA Raj? ili ponovno Pakao?“ koja će pulsku premijeru imati u srijedu 4. studenog u Istarskom narodnom kazalištu gradskom kazalištu Pula, kao njezin suprotan pol, ali i donosi analizu ponašanja u kulturi i to u dvije lokalne sredine – gradovima Rijeci i Puli. Peranić je detaljno objasnio njegova istraživanja na području kulture Pule i Rijeke objavljena na portalu Rijeka danas te cijelu „povijest bolesti“ dopisivanja s pročelnicom za kulturu Grada Pule Jasninom Ninom Kamber od koje je zatražio zapisnike sastanaka kulturnih vijeća.
– U tim zapisnicima, koje smo konačno dobili, vidljiv je cijeli niz nepravilnosti. Neki su zapisnici post-datirani, neki se vremenski poklapaju a potpisuje ih ista zapisničarka. Pojedina kulturna vijeća su raspravljala i o programima koji nisu potpuni pa ih nije trebalo niti uzeti u obzir, a najmučnija je činjenica da se jako malo vremena utrošilo na raspravljanju o pojedinim programima, kazao je Peranić koji je najavio i objavljivanje svih zapisnika kulturnih vijeća Grada Pule od 2007. do danas i koje možete pronaći ovdje.
Na pitanje Gorana Matića jesu li Gradu ponudili bolja rješenja za funkcioniranje kulturnih vijeća Nefat je odgovorila pozitivno, no napomenula je da sve njihove primjedbe i savjeti na koji bi način kulturna vijeća bolje, demokratično i transparentno djelovala nisu uzete u obzir. Nefat se dotaknula i Kulturne strategije Grada Pule u kojoj se također navodi na koje bi sve bolje načine kulturna vijeća trebala djelovati, no strategija, iako dobro osmišljena, ostala je samo mrtvo slovo na papiru.
Tekst i Foto Boris VINCEK
Preuzeto s portala Kulturistra