Najava konferencije “Open Spaces for Sharing and Imagination”
27. i 28. travnja 2016. u Društvenom centru Rojc u Puli održat će se međunarodna konferencija “Open Spaces for Sharing and Imagination”. Dvadeset izlagača iz deset europskih gradova razgovarat će o mogućnostima upotrebe napuštenih zgrada te predstaviti primjere dobre prakse iz Berlina, Lisabona, Bilbaoa, Bordeauxa, Londona, Ajdovščine, Oberhausena, Liepaje, Beograda, Zagreba i Pule.
Prvi dan konferencije 27. 4. 2016.
Kreativni načini korištenja napuštenih zgrada – primjeri iz kojih možemo učiti
«Kreativni načini korištenja napuštenih zgrada – primjeri iz kojih možemo učiti» naziv je konferencije koju Zelena Istra organizira u okviru projekta «New Ideas for Old Buildings» (Nove ideje za stare zgrade) 27. travnja 2016. u Dnevnom boravku. Projekt sufinancira Europska unija u sklopu programa Europa za građane.
Danas se mnogi gradovi u svijetu susreću s problemom napuštenih zgrada ili cijelih područja kao posljedicom deindustrijalizacije, demilitarizacije, privatizacije ili gospodarske krize. U mnogim slučajevima tržište ne daje odgovor na taj problem, a iskustvo je pokazalo da se javnim novcem vrlo mali broj takvih prostora uspije obnoviti ili oživjeti.
U nekim europskim gradovima prostorni planeri već uzimaju model privremenog korištenja napuštenih prostora u obzir prilikom promišljanja urbanog razvoja. No, kada je ponovnoj upotrebi praznih prostora riječ, ipak se u najvećoj mjeri radi o prijedlozima neformalnih civilnih aktera koji čine tzv. kreativnu industriju, sastojeći se od umjetnika, arhitekata, dizajnera, start-up tvrtki i društveno-kulturnih grupa i aktivnosti. Te su grupe u stanju proizvesti jedinstveno i privlačno okruženje u “recikliranim” zgradama. Na konferenciji će gosti iz Njemačke, Portugala, Španjolske, Ujedinjenog kraljevstva i Francuske predstaviti svoje inspirativne primjere kulturnih centara smještenih u napuštenim građevinama.
Problem uvrštavanja neplaniranih načina korištenja prostora u službene planove zahtijeva institucionalno rješenje. O dobrim primjerima takvih rješenja za privremeno korištenje napuštenih zgrada govorit će predstavnica organizacije «Ministarstvo prostora» iz Beograda, Iva Čukić. Arhitekt Dinko Peračić, koji je sa svojim timom izabran da predstavlja Hrvatsku na Venecijanskom bijenalu arhitekture, na konferenciji će zajedno s članom tima Slavenom Toljem prezentirati projekt we need it-we do it / to trebamo – to radimo. Tema ovogodišnjeg bijenala su konkretni prijedlozi angažiranog djelovanja arhitekata.
Bit će riječi i o novim modelima participativnog upravljanja društvenim i kulturnim centrima te o ulozi javne uprave u promociji ponovne upotrebe praznih zgrada i napuštenih urbanih područja. U panelu podršci javne uprave inicijativama predstavnika civilnog društva za ponovnu upotrebu napuštenih građevina sudjelovat će predstavnici londonskog kvarta Lewisham – UK, Općine Ajdovščina – Slovenija, Grad Cesisa – Latvija i Grada Oberhausena – Njemačka.
Program 1. dana konferencije dostupan je ovdje.
Drugi dan konferencije 28.4. 2016.
Društveno inovativne prakse i kolaborativni prostori
Drugi dan konferencije pod nazivom „Društvene inovativne prakse i prostori suradnje“ tematizirat će odnos društveno kulturnih centara i zajednice.
Sa svrhom otvaranja mogućnosti za dijalog i suradnju, ova međunarodna konferencija daje pregled dobrih praksi različitih zajednica i društvenih centara, mahom iz Europske unije, ali i domaćih primjera i inicijativa. Kao živi primjeri multidisciplinarnih klastera, društveni centri koriste inovativne prakse kojima doprinose pozitivnim promjenama u društvu. Djelujući kao središta društvenih inovacija, oni su laboratoriji i inkubatori novih načina rada, života i ko-kreacije održivih zajednica.
Izdvajamo glavne teme i sudionike konferencije:
“Treći prostori” ili javni prostori susreta i suradnji, tema su o kojoj nam govore Fred Garnett, konzultant i suradnik Sveučilišta u Londonu i Christiaan Weiler, arhitekt i suradnik Darwin centra iz Bordeaux-a. Svojim izlaganjima obuhvatiti će temu tzv. “pametnih gradova” i participativnog planiranja prostora za održive zajednice.
Primjer uspješne suradnje gradske uprave i zajednice u revitaliziranju i stavljanju u javnu funkciju mnogih napuštenih prostora u četvrti Londona – Lewishamu, prezentirati će Paul Chapman, London Borough of Lewisham.
Prakične primjere ekološke tranzicije ka održivim zajednicama prezentirati će Eugen Vuković iz Zelene akcije Zagreb, Werner Wiartalla iz Ufa Fabrik Berlin, Jean Pierre Brossard iz Darwin centra Bordeaux i Chloé Rivolet iz Cooperative des Tiers Lieux. Posebna tema su društvene inovacije i kolaborativni prostori o čemu će govoriti Mirna Karzen iz Laboratorija za društvene inovacije, Anne San Miguele i Ruth Mayoral – ZAWP Bilbao, Kaspars Lielgalvis, Totaldobze, Latvija i Matija Raos – Hrvatsko društvo nezavisnih profesionalaca.
Poveznicu s DC Rojc i gradom Pulom dat ćemo kroz predstavljanje Otvorene platforme Rojc i gradskih kulturnih projekata koji doprinose revitalizaciji gradskih prostora. Kao uvod u lepezu ovih međunarodnih događanja, u srijedu 27. travnja bit će otvorena izložba koja će prikazati vizije mogućeg razvoja DC-a Rojc uz premijerni prikaz kratkog animiranog video filma „Rojc 2020“, nastalog u produkciji Jadranske animacije.
Sudjelovanje na konferenciji se ne naplaćuje.
Drugi dan konferencije provodi se u sklopu Otvorene platforme Rojc, koju financijski podupire Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, a organiziraju je Savez udruga Rojca i Gradska radionica.
Program 2. dana konferencije dostupan je ovdje.