Sudjelovanje mladih je ključna karika rasta društva
O važnosti sudjelovanja mladih u društvenoj dinamici te napretku cjelokupnog društva napisani su brojni reci, analize i provedena mnoga istraživanja. Ipak, direktno upućivanje mladih u problematiku i sam razvoj često ostaje samo nominalno rečeno, bez konkretnih akcija i poteza koji bi to zbilja ostvarili.
U sklopu projekta „Mladi uče (kroz) zajednicu“ sredinom veljače je u Dnevnom boravku održan okrugli stol uz predavanje i radionicu na temu participativnog budžetiranju za mlade i oblicima i mogućnostima njihova sudjelovanja u procesima donošenja odluka. Događaj je organiziran od strane Volonterskog centra Istra, Info-centra za mlade ZUM i Centra za građanske inicijative Poreč u suradnji sa Savezom udruga Rojca.
Veća uključenost mladih u procesima donošenja odluka nužna je za opstojanje i razvitak društva, stoga je potpora u vidu prenošenja znanja i iskustva imperativ za njihovo provođenje. Ukoliko je proces uključivanja pravilno postavljen, a sami mehanizmi njihovog uključivanja u donošenje odluka dovoljno dobro prezentirani, polaznici su osposobljeni za zagovaranje u svojim zajednicama te mogu činiti zbiljske promjene. Istinsko poznavanje procesa kreiranja politike te prenošenja znanja prema mladima, a potom i prema društvu u cjelini, polaznicima se nastojalo prenijeti kako potrebno znanje tako i prateće vještine od njihovih starijih i iskusnijih kolega sve kako bi se ohrabrili da postanu aktivni sudionici pri definiranju potreba i pronalasku institucionalnih rješenja s ciljem poboljšanja položaja mladih na lokalnom nivou, a zatim i na nacionalnom i međunarodnom nivou. Upravo zato se na održanom događaju prikazao osnovni put rješavanja izazova, od primjerice samog početka, potom same provedbe te završetka, uključujući brojne primjere, a sve s ciljem sveobuhvatnog podizanja kvalitete njihova rada, uključenosti u programske politike te osnaživanja njihova društvenog položaja i snage. Podrškom, a najviše konkretnom pomoći, na okruglom stolu su dobili odgovore na najvažnija, te poneka neočekivana pitanja kako bi kao mladi pripadnici društva sudjelovali u kreiranju i sudjelovali svojim doprinosom, idejama i entuzijazmom.
S tim ciljem, okruglom stolu su se uz prisutne pridružili i Sara Sušanj iz Udruge Delta i Igora Bajoka iz Udruge SMART iz Rijeke demonstriravši i konkretne rezultate za razvijanje pozitivnih društvenih promjena. Projekt “„Mladi uče (kroz) zajednicu“ se provodio u 2 lokalne zajednice: u Puli u suradnji s Gimnazijom Pula, Ekonomskom školom Pula i Gradom Pulom-Pola, a u Poreču u suradnji sa Srednjom školom Mate Balote, Turističko-ugostiteljskom školom Antona Štifanića i Gradom Porečom-Parenzo i rezultirao je vrlo dobrim odazivom mladih koji su u svojim sredinama nastavili provoditi aktivnosti te razvijati ih sukladno potrebama svoje zajednice.