Predavanje G. Allegrettija u Pazinu
Grad Pazin, Gong i Društvo Naša djeca Pazin pozivaju vas na interaktivno predavanje “Građani – aktivni u punjenju proračuna: Kako ga nadzirati i odlučivati u njegovoj raspodjeli?” koje će održati Giovanni Allegretti, najpoznatiji istraživač participativnog budžetiranja, profesor na Sveučilištu Coimbra u Portugalu u srijedu, 18.ožujka 2015., od 12,00 do 14,00 sati, u Spomen domu (Dvorana Istra) u Pazinu. Prof. Allegretti predstaviti će nastanak i razvoj participativnog budžetiranja, naučene lekcije iz drugih gradova uz osvrt na pazinski primjer, te zaključiti s glavnim izazovima i preporukama za učinkovito participativno budžetiranje i njegovu održivost iz perspektive jedinica lokalne samouprave i građana.
Pitanja i komentari iz publike su dobrodošli. Predavanje je besplatno i otvoreno za sve zainteresirane, a organiziran je i prijevod s talijanskog na hrvatski jezik. Moderator je Igor Bajok. Pozivamo sve predstavnike jedinica lokalne i regionalne samouprave, organizacija civilnog društva, medija te zainteresirane građane i građanke da nam se pridruže na ovom zanimljivom predavanju.
Giovanni Allegretti je arhitekt, planer i viši istraživač u Centru za društvena istraživanja na Sveučilištu Coimbra u Portugalu. Do 2006. godine bio je asistent profesor na Sveučilištu u Firenci, gdje je i doktorirao. U mandatu 2014-2019 ko-direktor je neovisnog tijela za sudjelovanje građana u Toskani. Njegove glavne teme istraživanja, o kojima je objavio niz članaka, eseja i knjiga na različitim jezicima, o kojima drži edukacije te obavlja procjene za institucije kao što su Svjetska banka, UCLG, UN-Habitat i Vijeće Europe, su: participativni budžeti, lokalni građanski nadzor i tehnike za građansku participaciju u urbanom planiranju.
Više informacija možete pronaći na:
http://h-alter.org/vijesti/demistifikacijom-budzeta-do-vise-demokracije
Izdvajamo o participativnom budžetiranju iz intervjua s Allegrettijem:
„Popularizirano u Brazilu nakon pada diktature radi ponovne izgradnje povjerenja građana u političke institucije, participativno se budžetiranje u posljednjih 30 godina proširilo cijelim svijetom, prilagođavajući se lokalnim specifičnostima.“
„Svaka lokalna zajednica ima različitu kulturu i zato participativno budžetiranje treba staviti u lokalni kontekst. Participativno budžetiranje zapravo nije model, nego set principa. Postoji više principa koji ga definiraju.
Prvi je da svaka financijska ili proračunska dimenzija mora biti raspravljena direktno među građanima.
Druga je da participativno budžetiranje mora biti implementirano na gradsku razinu. Također se mora ponavljati u vremenu te bi proces svakako trebao uključivati određene oblike javnog promišljanja preko zborova građana ili slično. „
I na kraju, voditelji procesa moraju davati izvještaje o postignutim rezultatima da bi bili odgovorniji. Najvažnija posebnost je da takvo budžetiranje mora biti povezano s političkim institucijama koje su odgovorne za specifičan teritorij.”